Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 listopada 2020, 13:55

HDMI w PS5 wolniejsze niż w Xbox Series X

W sieci pojawiły się informacje, że połączenie HDMI w konsoli PlayStation 5 nie jest w pełni zgodne ze standardem 2.1, a jego przepustowość jest wolniejsza niż w Xbox Series X. Sony daje w zestawie gorszy kabel czy wina leży po stronie konsoli lub jej oprogramowania?

W SKRÓCIE:
  • HDMI w PS5 limitowane do 32 Gb/s? Wszystko wskazuje na to, że to prawda;
  • winę ponosi najprawdopodobniej oprogramowanie konsoli.

Maksymalna wydajność HDMI w wersji 2.1 wynosi 48 Gb/s. Tymczasem technologiczny kanał YouTube HDTVTest odkrył, że przepustowość tego interfejsu w PS5 osiąga dużo mniejsze wartości. Podczas testów okazało się, że dane mogą być przenoszone z maksymalną szybkością 32 Gb/s (dla porównania – HDMI w Xbox Series X „osiąga” 40 Gb/s).

Taka wartość wynika z kalkulacji na podstawie trybów obrazu uruchamianych przez konsolę w rozdzielczości 4K i w 120 klatkach na sekundę. Podobne informacje podają właściciele amplitunerów, które potrafią wprost podać przepustowość połączenia HDMI. Jak widać na poniższym zrzucie ekranu, podczas połączenia z PS5 widnieje 32 Gb/s.

HDMI w PS5 wolniejsze niż w Xbox Series X - ilustracja #1
Wydajność połączenia HDMI w PS5 pokazana w menu amplitunera. Źródło: Neogaf

Nie jest tutaj jednak winna jakość kabla dostarczanego w zestawie, mimo że wiele osób tak komentuje ten fakt. Nie pomoże w tym przypadku wymiana na lepszy, gdyż ten otrzymany z konsolą jest w pełni zgodny ze standardem 2.1. Odpowiada za to ograniczenie interfejsu HDMI w PlayStation 5. Pozostaje jeszcze pytanie, czy winny jest w tym przypadku hardware, czy jednak może oprogramowanie, które można łatwo zaktualizować (co rodzi nadzieje na szybkie rozwiązanie problemu).

Według artykułu na jednym z portali, gdzie rozebrano PS5 na części, kontrolerem HDMI jest w tym przypadku układ Panasonic MN864739. Prawdopodobnie obsługuje on szybkość przesyłania danych nawet do 48 Gb/s (źródło). Stąd ograniczenie może leżeć po stronie oprogramowania. Być może Sony czasowo limituje prędkość HDMI i zmieni to w aktualizacji.

HDMI w PS5 wolniejsze niż w Xbox Series X - ilustracja #2
Płyta główna PS5 z zaznaczonym układem Panasonic MN864739. Źródło: 4Gamer.net

Warto zastanowić się, czy faktycznie jest to istotny problem, czy raczej nie będzie to zauważalne. Mniejsza przepustowość łącza w najwyższych trybach 4K / 120 Hz może nieco ograniczyć paletę wyświetlanych kolorów. Ale w praktyce 99,9% użytkowników nie dostrzeże różnicy. Przy rozdzielczościach mniejszych, np. 1080p, lub wolniejszym odświeżaniu, tego „problemu” w ogóle nie będzie.