Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 grudnia 2022, 11:17

autor: Marek Pluta

GTX 1060 zdetronizowany, Steam ma nowego króla kart graficznych

Z rezultatów najnowszej ankiety przeprowadzonej na platformie Steam wynika, że najpopularniejszą kartą graficzną wśród jej użytkowników jest GTX 1650. Udało mu się zdetronizować dotychczasowego lidera, którym był GTX 1060.

Źródło fot. Nvidia
i

Mimo że nowe, szybkie karty graficzne wchodzą do sprzedaży regularnie, nie oznacza to, iż cieszą się dużą popularnością wśród posiadaczy komputerów. Problemy z niedoborem półprzewodników oraz popytem na te produkty ze strony tzw. farm kryptowalut sprawiły, że ceny GPU przez dłuższy czas utrzymywały się na absurdalnym poziomie.

Wielu użytkowników nie stać na zakup nowszej i wydajniejszej karty graficznej, więc muszą wciąż korzystać z tego, co mają. Bieżącą sytuację doskonale obrazują opublikowane na Steamie wyniki ostatniej ankiety dotyczącej sprzętu oraz oprogramowania używanych przez użytkowników tej platformy. Interesująco wyglądają w niej dane dotyczące kart graficznych.

Z zestawienia wynika, że w listopadzie najpopularniejszym modelem był GTX 1650, z którego korzystało 6,27% ankietowanych. Na drugim miejscu znalazł się natomiast GTX 1060 z wynikiem 5,77%, który jeszcze w październiku był liderem zestawienia z rezultatem wyższym o niemal 2 punkty procentowe.

Należy tu jednak zaznaczyć, że karta osiągnęła taki wynik, ponieważ Steam zsumował jej wersje dla laptopów oraz desktopów. Gdy zrobimy to samo w przypadku GeForce’a RTX 3060, wyjdzie nam łączny wynik 8,04 procent. Tak więc, jak niedawno informowaliśmy, po połączeniu wszystkich wariantów w istocie to ten model nadal pozostaje najpopularniejszą kartą graficzną wśród graczy.

GTX 1650 nowym liderem platformy Steam

GTX 1650 jest modelem budżetowym, którego ceny w polskich sklepach wynoszą około 800 zł. Karta średnio nadaje się do gier, gdyż jej możliwości są mocno ograniczone. Poza tym nie obsługuje technologii DLSS, która mogłaby nieco podnieść wydajność (ta jest ograniczona tylko do modeli RTX). Jej największym atutem jest jednak cena, dlatego kupują ją mniej wymagający i zamożni gracze.

Oczywiście nie oznacza to, że sprzęt zupełnie do niczego się nie nadaje. Potrafi bowiem zapewnić 60 kl./s w rozdzielczości Full HD, aczkolwiek przy niższych ustawieniach szczegółowości grafiki. Takie parametry można osiągnąć w starszych tytułach, nowsze produkcje na tym układzie nie będą działały zbyt dobrze.

GTX 1060 zdetronizowany, Steam ma nowego króla kart graficznych - ilustracja #1
GeForce GTX 1650 GP. Źródło: Palit.

Być może przyszłe ankiety Steama pokażą kolejną zmianę na pozycji lidera, o ile oczywiście ceny kart graficznych powrócą do normalnego poziomu. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że tak się niebawem stanie. A jakie karty graficzne macie w swoich pecetach? Podzielcie się tym w komentarzach.

GTX 1060 zdetronizowany, Steam ma nowego króla kart graficznych - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.