Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 marca 2019, 13:18

autor: ElMundo

Google Stadia prawdopodobnie będzie korzystać z CPU Intela

Jedną z największych niewiadomych dotyczących specyfikacji technicznej serwerów, z których ma korzystać usługa Google Stadia, był producent procesorów. Wiele wskazuje na to, że firmą odpowiedzialną za dostarczenie tych komponentów stał się Intel.

Google Stadia prawdopodobnie będzie korzystać z CPU Intela - ilustracja #1

Od momentu prezentacji usługi streamowania gier Google Stadia poznaliśmy całe mnóstwo szczegółów, jeśli chodzi o techniczną stronę projektu. Koncern z Mountain View podzielił się z nami informacjami na temat wymaganej szybkości łącza internetowego do prowadzenia komfortowej rozgrywki w rozdzielczościach FullHD i 4K, a także upublicznił praktycznie całą specyfikację serwerów, na których będzie bazować to rozwiązanie. Jedyną niewiadomą było to, kto wyprodukuje procesory mające stać się podstawą tych maszyn.

Choć nie zostało to oficjalnie potwierdzone, to wygląda na to, że firmą odpowiedzialną za dostarczenie serwerowych CPU jest Intel. Można to wywnioskować ze stanowiska AMD, które poinformowało, że odpowiada za dostawy wyłącznie serwerowych układów graficznych i nie zajmuje się dostarczeniem procesorów. Co ciekawe, Google nadal nie zamierza się wypowiadać na ten temat – w odpowiedzi na zapytanie dotyczące tej kwestii jeden z redaktorów serwisu PCGamesN otrzymał krótkie stanowisko mówiące o tym, że firma aktualnie nie może podzielić się żadnymi dodatkowymi informacjami na temat architektury serwera. To dziwne, zważywszy na to, że znamy już taktowanie tego CPU oraz ilość posiadanej pamięci cache.

Google nie wyklucza jednak skorzystania z procesorów z rodziny AMD EPYC w przyszłości – Phil Harrison, szef zespołu pracującego nad rozwojem Stadii, zdradził, że firma rozważała zastosowanie układów z pierwszej generacji tej serii, ale na razie nie zdecydowano się na ten krok. Możliwe więc, że w dalszym okresie funkcjonowania usługi ekipa z Mountain View zdecyduje się na zbudowanie infrastruktury serwerowej bazującej w pełni na komponentach od AMD.