Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 maja 2021, 18:50

autor: Entelarmer

GeForce RTX 5000 mogą mieć moc nawet 100 TFLOPS

Na karty graficzne GeForce RTX 5000 poczekamy jeszcze długo, ale najwyraźniej będą one tego warte. Wiarygodne źródła sugerują, że nowe układy na architekturze Hopper mogą mieć moc na poziomie nawet 100 TFLOPS.

Gdybanie na temat kolejnej generacji kart graficznych może mijać się z celem w sytuacji, kiedy zakup GeForce’ów z rodziny RTX 3000 oraz Radeonów RX 6000 graniczy z cudem (zwłaszcza po „normalnej” cenie). Niemniej pojawiły się kolejne plotki na temat następców tych serii za sprawą Kopite7kimi. Według źródeł internauty w przypadku nadchodzących układów powinniśmy się przygotować na ogromny skok wydajnościowy. Kopite7kimi nie wyklucza, że GeForce’y RTX 5000 oparte na układzie GH202 (tzw. seria Hopper) będą w stanie osiągnąć moc obliczeniową FP32 na poziomie 100 teraflopsów, czyli prawie trzykrotnie większym niż w przypadku najmocniejszych GPU na architekturze Ampere. Dla porównania: model RTX 3090 może się pochwalić wydajnością na poziomie 35,58 TFLOPS.

Oczywiście wszelkie plotki – choćby od osób mających na koncie wiele sprawdzonych przecieków – należy traktować ostrożnie, zwłaszcza gdy mowa o serii, przed którą ma pojawić się jeszcze inna rodzina kart graficznych, a sam informator nazywa siebie optymistą. Wcześniej (bo w 2022 roku) otrzymamy układy oparte na architekturze Lovelace (AD102). Choć nie będą aż tak drastycznie różnić się od RTX-ów 3000 jak GPU oparte na układach Hopper, skądinąd mamy podstawy, by spodziewać się znaczącego skoku wydajnościowego. Wspomniał o tym Kopite7kimi, który w jednym wpisie ocenił przewidywany stosunek mocy do Ampere na 2,2x większy w przypadku Lovelace’a oraz ponad 3x dla Hoppera. Zaznaczamy jednak, że wiadomość została skasowana i tym samym można mieć wątpliwości co do zasadności tych wyliczeń.

Stosunek mocy nowych GeForce’ów w porównaniu do układów na architekturze Ampere. Źródło: Wccftech. - GeForce RTX 5000 mogą mieć moc nawet 100 TFLOPS - wiadomość - 2021-05-24
Stosunek mocy nowych GeForce’ów w porównaniu do układów na architekturze Ampere. Źródło: Wccftech.

Pomijając (nie)wiarygodne kalkulacje, to rzekomo trzykrotny wzrost wydajności w serii Hopper nie jest tak absurdalny, jak mogłoby się wydawać. Podobne plotki pojawiły się (i to za pośrednictwem wielu źródeł) na temat Radeonów RX 7000 na architekturze RDNA 3. Co więcej, już od jakiegoś czasu po sieci krąży rzekoma specyfikacja układu AD102 i wynikało z niej, że w obliczeniach pojedynczej precyzji będzie on oferować moc na poziomie 66,4 TFLOPS. Trudno więc oczekiwać, by Nvidia nie przebiła własnej, starszej serii w ramach Hoppera i wypadła z nią gorzej od kart AMD. Niemniej przypominamy, by nie traktować powyższych informacji jako potwierdzonych doniesień. O tym, ile prawdy jest w tych przeciekach, dowiemy się najwcześniej w 2024 roku, kiedy to ma ukazać się seria GeForce RTX 5000.

GeForce RTX 5000 mogą mieć moc nawet 100 TFLOPS - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy Nvidia
  2. RTX 3090 Ti nadchodzi? Nvidia może szykować nowego króla wydajności
  3. Cena kart RTX 3000 nawet trzykrotnie wyższa niż zalecana
  4. Ranking kart graficznych Nvidia GeForce i AMD Radeon | Styczeń 2021