Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 grudnia 2018, 11:25

autor: Serek

GeForce GTX 1160 - nowa karta bez obsługi ray tracingu?

Przed nami bardzo ciekawy początek nadchodzącego roku. Szczególnie w kwestiach sprzętowych, bo według przecieków, Nvidia planuje wydać w styczniu nie jedną, a dwie karty graficzne. Drugą, po RTX 2060, miałaby być GTX 1160 (lub, jak podają niektóre źródła, GTX 1660).

Czekacie na nowe karty graficzne od „Zielonych”? - GeForce GTX 1160 - nowa karta bez obsługi ray tracingu? - wiadomość - 2018-12-23
Czekacie na nowe karty graficzne od „Zielonych”?

Początek nadchodzącego roku zapowiada się nadzwyczaj ciekawie, jeżeli chodzi o sytuację na rynku kart graficznych. Wszystko to za sprawą nieoficjalnie ujawnionej karty GeForce RTX 2060 oraz jeszcze jednej, do tej pory nieznanej. Jak donosi serwis VideoCardz (powołując się na Expreview), Nvidia ma w planach wprowadzić na rynek konstrukcję GeForce GTX 1160. Co ciekawe, sprzęt miałby trafić do sprzedaży równocześnie z kartą RTX 2060, czyli w połowie stycznia. Oba akceleratory graficzne mają bazować na architekturze Turing, ale tylko RTX 2060 ma oferować obsługę ray tracingu.

Według Expreview, drugi model miałby nazywać się GTX 1660 Ti, czyli dosyć nietypowo, jeżeli popatrzymy na dotychczasowe nazewnictwo firmy. Tę wiadomość koryguje VideoCardz, twierdząc, że karta dostanie oznaczenie GTX 1160. W materiałach promocyjnych wspomnianej karty mówi się o shaderach Turing, pamięci GDDR6, a także obsłudze DirectX 12, co jest już standardem. Nie ma natomiast nigdzie wzmianki o wsparciu dla ray tracingu czy sztucznej inteligencji.

GTX 1660 Ti czy GTX 1160? Którą nazwę wybierze Nvidia?
GTX 1660 Ti czy GTX 1160? Którą nazwę wybierze Nvidia?

Powodem wydawania równocześnie dwóch kart graficznych przez Nvidię może być słaba sprzedaż produktów z rodziny Turing. Firma prawdopodobnie chce mieć na rynku produkt, który w przystępnej cenie zaoferuje względnie dobre wyniki. Na oficjalne komunikaty przyjdzie nam pewnie jeszcze trochę poczekać. Do tej pory musimy uzbroić się w cierpliwość.

  1. Oficjalna strona internetowa Nvidii