Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 4 grudnia 2012, 10:02

autor: Adrian Werner

Futuremark pokazał pierwszy zwiastun testu DirectX 11 z nowego 3DMark

Studio Futuremark opublikowało pierwszy zwiastun Fire Strike, czyli testu wydajności zaprojektowanego z myślą o potężnych pecetach z DirectX 11, który wejdzie w skład nowej edycji programu 3DMark.

Już od pewnego czasu wiemy, że studio Futuremark szykuje nową wersję programu benchmarkowego 3DMark. Jedną z jego części składowych będzie Fire Strike, który został zaprojektowany specjalnie do sprawdzenia wydajności najmocniejszych współczesnych pecetów wyposażonych w karty DirectX 11. Twórcy właśnie wypuścili pierwszy zwiastun pokazujący jak ten test będzie wyglądał w akcji.

  1. 3DMark - strona oficjalna

Fire Strike ma zaoferować poziom detali i zaawansowanie techniczne znacznie przekraczające to, co oferują inne benchmarki oraz współczesne gry. Test posiadać będzie również opcję włączenia ustawień ekstremalnych, zaprojektowanych specjalnie z myślą o pecetach korzystających z kilku kart graficznych.

Futuremark pokazał pierwszy zwiastun testu DirectX 11 z nowego 3DMark - ilustracja #1
Screeny z testu Fire Strike. - Futuremark pokazał pierwszy zwiastun testu DirectX 11 z nowego 3DMark - wiadomość - 2012-12-04
Screeny z testu Fire Strike.

Warto dodać, że tegoroczna edycja pozwoli przetestować nie tylko wydajność potężnych pecetów. Poza Fire Strike w skład nowego 3DMark wejdą również dwa inne benchmarki - Cloud Gate oraz Ice Storm. Pierwszy z nich zaprojektowano pod kątem notebooków i słabszych domowych pecetów. W jego skład wejdą dwa testy grafiki oraz jeden fizyki. Całość powstaje w oparciu o silnik korzystający z DirectX 11, ale na potrzeby testu technologia ta zostanie ograniczona do funkcji z DirectX 10.

Natomiast Ice Storm powstał, aby przetestować wydajność tabletów, smartfonów i ultrabooków, jak również tanich pecetów. Dzięki temu będziemy mogli dokonać bezpośredniego porównania wydajności urządzeń korzystających z systemów Android, iOS oraz Windows. Ice Storm zawierać będzie dwa testy grafiki oparte głównie na wykorzystaniu kart graficznych oraz test fizyki korzystający przede wszystkim z procesora. Wersja pecetowa benchmarka powstaje w oparciu o silnik korzystający z DirectX 11, którego funkcje zostaną ograniczone do poziomu z DirectX 9. Natomiast na iOS i Androidzie program bazować ma na OpenGL ES 2.0.

Nowy 3DMark ukaże się jeszcze przed końcem roku. Program będzie można pobrać za darmo na wszystkich platformach sprzętowych. W przypadku systemu Windows udostępnione też zostaną dwie płatne edycje (Zaawansowana oraz Profesjonalna), które oferować mają dodatkowe funkcje.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.