Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 lipca 2020, 12:51

autor: Sodar

Funkcja Google Chrome wydłuży czas pracy na baterii nawet o 2 godziny

Google przeprowadziło eksperyment, który dowiódł, że ograniczenie funkcjonowania JavaScript w zakładkach przeglądarki może wydłużyć czas pracy laptopa nawet o 2 godziny.

Funkcja Google Chrome wydłuży czas pracy na baterii nawet o 2 godziny - ilustracja #1
Chrome pozwoli ograniczyć zużycie zasobów przez nieaktywne karty

JavaScript uruchomiony w przeglądarkach może istotnie skrócić czas pracy laptopa na baterii. Tak wynika z eksperymentów przeprowadzonych przez Google. Odpowiednio limitując uruchamianie tych skryptów w zakładkach pozostających w tle, znacznie ograniczono pobór energii, wydłużając czas pracy nawet o dwie godziny.

W SKRÓCIE:
  • JavaScript uruchomiony na nieaktywnych zakładkach Chrome może wykorzystywać zasoby i skracać czas pracy laptopa na baterii;
  • Chrome od wersji 86 posiada eksperymentalną funkcję pozwalającą na ograniczenie odświeżania JS na nieaktywnych kartach.

JavaScript (JS) to język używany przez strony do wyświetlania interaktywnych elementów, animacji, ale często też badania zachowania użytkownika (np. przewinięcie strony, pozycja kursora). Takie skrypty działają cały czas, nawet w nieaktywnych zakładkach, zużywając zasoby. Google jest świadome problemu i pracuje nad jego rozwiązaniem. Efekt jest już widoczny w postaci eksperymentalnej funkcji obecnej w Chrome od wersji 86. Jej zadaniem jest limitowanie aktywności JavaScript na stronach uruchomionych w tle.

Sztuczka polega na ograniczeniu odświeżania skryptów do 1 razu na minutę, jeśli strona została umieszczona w tle. Przeprowadzono eksperyment, w którym otworzono 36 losowych stron w zakładkach, przy aktywnej pustej stronie. Okazało się, że włączone limitowanie działania na nieaktywnych zakładkach wydłużyło czas pracy na baterii nawet o 28%. Dało to jakieś 2 godziny w przypadku sprzętu testowego.

Funkcja Google Chrome wydłuży czas pracy na baterii nawet o 2 godziny - ilustracja #2
Różnice w czasie pracy z włączoną funkcją limitowania i bez niej. Źródło: TheWindowsClub

Podobne rezultaty mogą być trudne do osiągniecia w warunkach dalekich od tych testowych. Obawiam się, że niewiele osób uruchamia naraz 36 zakładek, kontemplując potem pustą stronę. Potwierdził to inny test wykonany z aktywnym YouTube, gdzie zyskano 13% czasu pracy. Aczkolwiek optymalizacja działania pod względem zużycia zasobów zawsze jest mile widziana. Funkcję można uruchomić w Chrome, wpisując w pole adresowe chrome://flags.