Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 25 lipca 2019, 09:45

autor: Aquma

Facebook wykorzystał AI do mapowania dróg

Firma Facebook, we współpracy ze społecznością OpenStreetMap, przygotowała narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję do szybkiego tworzenia map. AI poradziło sobie ze zmapowaniem dróg w Tajlandii dwukrotnie szybciej niż stuosobowy zespół ekspertów.

AI ekspertem od tworzenia map. - Facebook wykorzystał AI do mapowania dróg - wiadomość - 2019-07-25
AI ekspertem od tworzenia map.

BBC News donosi, że Facebook wykorzystał zaawansowaną sztuczną inteligencję, by stworzyć mapy dróg w Tajlandii. Projekt został ukończony w zaledwie 18 miesięcy. Dla porównania, 100 ludzkich ekspertów musiałoby poświęcić trzy lata, by osiągnąć porównywalny rezultat. Narzędzie wykorzystane do tego celu - Map With AI - powstało w kolaboracji ze społecznością OpenStreetMap i zostało udostępnione do publicznego użytku.

To zdecydowanie będzie kluczowy element przyszłości OSM. Bez pomocy maszyn nigdy nie będziemy w stanie zmapować świata i zadbać o aktualność map. Sztuczka polega na tym, by znaleźć właściwą równowagę (pomiędzy wkładem człowieka i komputera - przyp. red.) - powiedział wieloletni członek OSM, Martijn van Exel.

W programie znajdziemy także wygenerowane przez sztuczną inteligencję mapy innych regionów świata, takich jak Afganistan, Bangladesz, Indonezja, Meksyk, Nigeria, Tanzania czy Uganda. Z czasem koncern planuje rozszerzenie powyższego katalogu o kolejne pozycje. Mapy przygotowane przez komputer mogą zostać wykorzystane w przypadku sytuacji kryzysowych (np. powodzi czy trzęsień ziemi).

Map With AI to dobry przykład tego, w jaki sposób sztuczna inteligencja może pozytywnie wpłynąć na życie ludzi. Pozostaje mieć nadzieję, że takich projektów będzie więcej.

  1. Facebook – strona oficjalna
  2. Map with Ai – strona oficjalna
  3. Open Street Map - strona oficjalna

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-25

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.