Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 lutego 2021, 13:07

Chińczycy kopią kryptowaluty na laptopach z kartami RTX 3000

Kolejny segment sprzętu PC może ucierpieć przez kryptowaluty. W Chinach górnicy zabrali się za masowe skupowanie laptopów z kartami RTX 3000, by kopać na nich Ethereum.

W SKRÓCIE:
  1. Kopacze kryptowalut szukają nowych sposobów, by zmaksymalizować swoje zyski.
  2. Popularność w Chinach zdobywa wykorzystywanie laptopów wyposażonych w karty graficzne RTX 3060 i 3070.

Jeśli sądziliście, że na rynku sprzętu komputerowego nie może być gorzej, to kopacze kryptowalut udowodnią Wam, że jest to jak najbardziej możliwe. Z uwagi na ciągłe braki kart graficznych na rynku, „górnicy” skierowali swój wzrok na nowe laptopy wyposażone w Nvidia GeForce RTX 3000.

Sieć obiegły zdjęcia laptopowych farm, które służą do kopania kryptowaluty Ethereum. Aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się modele wyposażone w GeForce RTX 3070, które momentalnie zostały wyprzedane. Mając na uwadze, że laptopy z tymi kartami nie należą do najtańszych, opłacalność kopania na nich musi być wysoka, skoro są ludzie zdolni ponieść taki koszt.

Na pierwszy rzut oka decyzje „górników” o wykorzystywaniu laptopów jako elementu „kryptofarm” mogą wydawać się nierozsądne, ale doniesienia, które trafiły niedawno do sieci, zdają się potwierdzać że najnowsze mobilne układy graficzne Nvidii istotnie radzą sobie z wydobyciem Ethereum całkiem dobrze. Według informacji udostępnionych na popularnej chińskiej platformie komunikacyjnej Baidu Tieba podkręcony RTX 3060 „kopał” ETH jedynie o 19% wolniej niż stacjonarny RTX 3070.

Chińczycy kopią kryptowaluty na laptopach z kartami RTX 3000 - ilustracja #1
Laptopy z RTX 3000 są masowo kupowane przez chińskich „górników”. Źródło: BTCer (Weibo).

Osoby, które zajęły się tym tematem, ujawniły, że ustawiają laptopy w taki sposób, jak widzicie na powyższym zdjęciu, a obok, by zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeniu, tworzą improwizowaną klimatyzację z kilkudziesięciu wentylatorów 120 mm.

Nie możemy mieć nadziei, że ten trend nie przybierze na sile. W chińskim serwisie społecznościowym BiliBili pojawiło się nagranie popularnej w Chinach influencerki Fish Pond F2pool, które pokazuje, jak łatwe jest kopanie Ethereum na laptopie. W tym celu wybrała się do Starbucka, spędziła tam dwie godziny z laptopem wyposażonym w kartę RTX 3060 podpiętym do gniazdka sieciowego. W tym czasie sprzęt wydobył 0,00053 ETH, co w przeliczeniu daje około 0,89 dolara (3,31 zł).

Ethereum to kolejna kryptowaluta, która, podążając za Bitcoinem, w ostatnich tygodniach doświadcza gigantycznych wzrostów swojej wartości – bije rekordy notowań, przekraczając chwilowo cenę 1700 dolarów za sztukę. Nic dziwnego, że jakikolwiek sprzęt z układami RTX 3000 wzbudza tak duże zainteresowanie „górników”.

Wygląda na to, że po wyczyszczeniu segmentu kart graficznych kopacze zabierają się za laptopy. Spodziewajmy się więc rosnących problemów z ich dostępnością.

  1. Bitcoin osiągnie wartość miliona dolarów
  2. 260 milionów złotych nagrody za znalezienie na śmietniku dysku pełnego bitcoinów
  3. Nvidia prezentuje mobilne układy GeForce RTX 3000
  4. Oficjalna strona internetowa firmy Nvidia
Chińczycy kopią kryptowaluty na laptopach z kartami RTX 3000 - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.