Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 października 2013, 09:52

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

Emulowanie gier ze starych konsol przez Steama

Jeśli z rozrzewnieniem wspominasz produkcje wydane m.in. na NESa, N64, GameCube, PS1, PS2 czy Gameboya, emulator Ice może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Pozwala on dodawać gry ze starych konsol do biblioteki Steama.

Przykładowe gry obsługiwane przez emulator Ice - Emulowanie gier ze starych konsol przez Steama - wiadomość - 2013-10-14
Przykładowe gry obsługiwane przez emulator Ice

Użytkownik Reddita znalazł w sieci coś, co na pewno ucieszy miłośników starych konsolowych produkcji. Mowa o emulatorze gier Ice, który pozwala grać z poziomu Steama w tytuły wydane niegdyś na konsolach Nintendo Entertainment System, Super Nintendo, Nintendo 64, Gamecube, PlayStation, PlayStation 2, Genesis, Gameboy oraz Gameboy Advance. W przyszłości do listy być może dołączy Wii, Dreamcast i Nintendo DS.

  1. Pobierz emulator Ice z oficjalnej strony

Po zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu programu, Ice tworzy folder ROMs (w lokalizacji C:\Użytkownicy\NAZWA UŻYTKOWNIKA), do którego należy wrzucać obrazy ROM (np. uzyskane z kartridży). W folderze z Ice trzeba również odnaleźć plik tekstowy config.txt i wpisać tam dokładną lokalizację Steama na naszym dysku. W ten sposób ROMy zostaną dodane do biblioteki gier Steam, skąd uruchomimy je jak każdą inną produkcję. Wszystkie tytuły mogą być używane w trybie Big Picture oraz obsługiwane kontrolerem od Xboksa 360. Dokładną instrukcję postępowania z Ice znajdziecie pod tym adresem.

Trochę więcej zabawy wymaga korzystanie z gier na PS lub PS2. Aby je odpalić, należy posiadać pliki BIOS danej konsoli, a jedynym legalnym sposobem na to jest skopiowanie ich na komputer prosto z urządzenia. Autor aplikacji Ice wyjaśnił to szerzej w tym miejscu.