Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 maja 2021, 17:02

autor: Angelika "NowaGeneracja" Kałdus

Elon Musk: Tesla kończy z Bitcoinami, bo cierpi środowisko

Elon Musk oświadczył, że Tesla nie będzie już operować Bitcoinami, bo cierpi na tym środowisko - firma zainwestuje w inne kryptowaluty. Kurs BTC poleciał w dół.

W SKRÓCIE:
  • Elon Musk ogłosił, że Tesla nie będzie przyjmować Bitcoinów jako środków transakcji do czasu, aż kopanie i operowanie BTC przestanie opierać się na zużyciu tak dużej ilości paliw kopalnych.
  • Tesla ma zacząć operować innymi kryptowalutami, które powodują mniejsze zużycie energii nieodnawialnej. Na Twitterze Elona Muska pojawiła się ankieta dot. wykorzystania przez firmę Dogecoinów.

Od teraz nie będzie możliwe zakupienie pojazdów Tesli przy użyciu Bitcoinów. Elon Musk wyraził obawę dotyczącą szybkiego wzrostu zużycia paliw kopalnych, a w szczególności węgla, do pozyskiwania BTC i przeprowadzania dzięki niemu transakcji. W oświadczeniu napisał, że uznaje kryptowaluty za dobry pomysł na różnych poziomach, ale nie za cenę tak istotnego, negatywnego wpływu na środowisko.

Jako dyrektor generalny Tesli orzekł, że firma nie będzie sprzedawać Bitcoinów, a transakcje przy pomocy tej waluty umożliwi wtedy, gdy jej kopanie zostanie oparte na odnawialnych źródłach energii. Zaledwie parę minut po zamieszczeniu oświadczenia na Twitterze wartość Bitcoina spadła o 5%, a do końca tego samego dnia jego cena zmniejszyła się o 13%.

Elon Musk: Tesla kończy z Bitcoinami, bo cierpi środowisko - ilustracja #1
Wartość BTC i jej widoczny spadek 12 maja 2021 / Źródło: E-kursy Walut

Wydanie podobnego oświadczenia przez Elona Muska jest o tyle ciekawe, że sprawozdanie finansowe Tesli z pierwszego kwartału tego roku ukazało, iż firma zakupiła Bitcoiny o łącznej wartości 1,5 miliarda dolarów (ok. 5,7 mld złotych), a następnie sprzedała część z nich o wartości 272 milionów dolarów (ok. 1 mld złotych). Wtedy również zaczęto mówić o zwiększaniu inwestycji w kryptowaluty i możliwości płacenia Bitcoinami za produkty Tesli. Dzięki publicznemu wsparciu tak znaczącej firmy ceny kryptowalut poszybowały w górę – zyskał na tym zarówno Bitcoin, jak i Dogecoin.

Elon Musk: Tesla kończy z Bitcoinami, bo cierpi środowisko - ilustracja #2

Elon Musk opublikował wykres ukazujący zużycie energii w celu kopania i operowania BTC. Statystyki można znaleźć na stronie cbeci.org.

Co ciekawe, jeszcze 26 kwietnia w kolejnym sprawozdaniu finansowym Tesla określiła część profitów ze sprzedaży Bitcoinów – a konkretniej 101 milionów dolarów (ok. 384 mln złotych) – jako „pozytywny wpływ” na rentowność przedsiębiorstwa. Mimo to Elon Musk oświadczył teraz, że firma rozpatruje kryptowaluty powodujące zużycie energii mniejsze niż 1% jej konsumpcji w obrocie BTC, a dzień wcześniej stworzył na Twitterze ankietę, w której zapytał, czy Tesla powinna akceptować Dogecoin podczas transakcji. 78,2% osób zagłosowało za, a 21,8% przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Mark Cuban, właściciel amerykańskiego klubu koszykarskiego Dallas Mavericks, w nawiązaniu do całej sytuacji powiedział, że drużyna nadal będzie akceptować Bitcoiny i pozostałe kryptowaluty przy transakcjach, ponieważ wie, iż zamienienie złota na inne mierniki wartości pomoże środowisku.

Elon Musk: Tesla kończy z Bitcoinami, bo cierpi środowisko - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.