Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 października 2020, 09:11

autor: Aquma

Elon Musk pracuje nad rakietą dostawczą dla armii USA

Firma miliardera Elona Muska – SpaceX – podpisała kilka kontraktów z armią Stanów Zjednoczonych. Koncern ma stworzyć dla Pentagonu m.in. superszybką rakietę dostawczą.

W SKRÓCIE:

  1. SpaceX ma stworzyć dla armii USA rakiety potrafiące przenieść 80 ton ładunku z prędkością ponad 12 tys. kilometrów na godzinę;
  2. pozwoli to dostarczyć sprzęt w dowolne miejsce na Ziemi w około godzinę.

SpaceX – firma założona przez miliardera Elona Muska – podpisała kolejny kontrakt z armią Stanów Zjednoczonych. Jego przedmiotem jest stworzenie rakiety, która dostarczy ładunek w dowolne miejsce globu w mniej niż godzinę. Ma ona podróżować z prędkością 7,5 tys. mil na godzinę (to ponad 12 tys. km/h) i być w stanie przenieść do 80 ton. W badaniach nad technologią będzie uczestniczył także koncern Exploration Architecture Corporation.

Rakieta ma być wykorzystywana do transportu sprzętu wojskowego. Przy wspomnianej prędkości możliwe jest np. błyskawiczne zapewnienie kluczowego wyposażenia żołnierzom w Afganistanie czy innym rejonie objętym konfliktem. Dla porównania, samolot transportowy C-17 Globemaster odbywa podobną podróż w około piętnaście godzin.

Co ciekawe, nowa rakieta będzie musiała być zdecydowanie bardziej ładowna od Falcona 9, który potrafi przenieść zaledwie 22 tony ładunku.

Warto odnotować, że omawiany kontrakt nie jest jedynym, który SpaceX podpisało w ostatnim czasie z Pentagonem. Firma stworzy też warte 149 milionów satelity naprowadzające dla rakiet.

  1. SpaceX – oficjalna strona
  2. Exploration Architecture Corporation – strona oficjalna