Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 kwietnia 2019, 11:09

autor: Aquma

Dziecko zablokowało iPad ojca na 48 lat

Trzyletnie dziecko pewnego Amerykanina zablokowało jego iPad na 48 lat. Było to możliwe „dzięki” funkcji czasowo uniemożliwiającej dostęp do urządzenia w przypadku podania błędnego hasła.

„Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień”. Źródło: Evan Osnos. - Dziecko zablokowało iPad ojca na 48 lat - wiadomość - 2019-04-12
„Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień”. Źródło: Evan Osnos.

Producenci sprzętu często wykorzystują w swoich urządzeniach różnego rodzaju zabezpieczenia, dzięki którym osoby nieupoważnione nie mogą z nich korzystać. Takim rozwiązaniem jest stworzona przez Apple funkcja lockout, która blokuje dostęp do tabletu, gdy wpiszemy niewłaściwe hasło. Czas blokady wydłuża się z każdą nieudaną próbą. Niestety, historia przedstawiona przez CNN Business pokazuje, że pomysł ten ma pewne wady – trzyletniemu dziecku niejakiego Evana Osnosa udało się zablokować jego iPada na 25,5 mln minut, czyli... około 48 lat.

Sytuacja na pierwszy rzut oka wygląda na jakiś żart, ale Amerykaninowi wcale nie było do śmiechu. Opublikował wpis na Twitterze, w którym poprosił o pomoc innych użytkowników.

Uh, to sprawia wrażenie fake’a, ale to niestety nasz iPad. Tak wygląda dzisiaj, po tym jak trzylatek próbował go odblokować (wielokrotnie). Pomysły? – czytamy w tweecie.

Internauci zaproponowali biedakowi całą masę rozwiązań – od podłączenia urządzenia do komputera, z którym jest zsynchronizowany w programie iTunes, przez umieszczenie go w worku ryżu, aż po równie pomocne sugestie dotyczące podróży w czasie, „przeczekania”, a nawet „zrestartowania”… odpowiedzialnego za całe zamieszanie trzylatka.

Pomysły niestety nie pomogły (istnieje nawet podejrzenie, że niektóre wcale pomóc nie miały, ale przecież Internet nie byłby tak okrutny, prawda?). Sytuacja okazała się bardziej skomplikowana, ponieważ tablet posiada przestarzałą wersję oprogramowania, która uniemożliwia skorzystanie z pomocy iTunes. Jedyną opcją ratunku okazała się funkcja przywracania systemu, która – zgodnie z informacjami od Apple – niestety może wiązać się z utratą danych przechowywanych na iPadzie. Amerykanin mimo wszystko się na to zdecydował, o czym poinformował w oddzielnym tweecie.

Aktualizacja w sprawie brzdąc-i-blokada-iPada: udało nam się wprowadzić go w tryb DFU (nie przytrzymuj przycisku uśpienia/zasilania zbyt długo jeśli nie chcesz skończyć w menu przywracania systemu). Przywracamy. Podziękowania dla tych, którzy dzielili się swoimi radami! – czytamy.

A morał z tej historii jest taki – trzymajcie swoje dzieci z dala od iPadów. Szczególnie trzyletnie i wyjątkowo uparte.

  1. Apple – strona oficjalna