Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 czerwca 2021, 12:51

Dron ratowniczy odnajduje ludzi, nasłuchując krzyków

Naukowcy z instytutu Fraunhofera pracują nad dronem, który może wykryć i dotrzeć do potrzebujących pomocy, nasłuchując ich wołania. Brzmi jak komiksowa fikcja, lecz taki sprzęt już istnieje.

W SKRÓCIE:
  • ratunkowy dron lokalizujący potrzebujących na podstawie ich wołania – nad takim urządzeniem pracują naukowcy z instytutu Fraunhofera.

Dla poszkodowanych podczas różnych katastrof liczy się każda chwila. Kto może najszybciej przynieść im pomoc? Superbohater? Otóż nie – szybszy będzie przelatujący nieopodal dron ratunkowy, który lokalizuje potrzebujących nasłuchując ich wołania, dzięki kamerom rejestruje sytuację i łączy ze służbami ratunkowymi, które nie muszą już szukać, tylko od razu precyzyjnie trafiają na miejsce.

To nie musi już być tylko filmową fikcją, lecz może stać się naszą rzeczywistością. Naukowcy z Instytutu Fraunhofera ds. Komunikacji, Przetwarzania Informacji i Ergonomii pracują nad osprzętem dla dronów, który dysponując zespołem mikrofonów i sztuczną inteligencją, precyzyjnie zlokalizuje osoby potrzebujące pomocy, nasłuchując ich wołania. Urządzenie waży ok. kilograma i aktualnie jest testowane przy użyciu DJI Matrice M600, ale może być zamontowane do dowolnego drona, mogącego unieść taki ciężar.

Rozwijamy technologię, która z pewnością może uratować życie w przypadku katastrofy.

Tak mówi Macarena Varela, pracownik naukowy w instytucie Fraunhofera. Według niej, każda zyskana minuta podczas akcji ratowniczej może zadecydować o ludzkim życiu. Drony, za sprawą swojej mobilności i pułapie obserwacji, mogą znacznie skrócić czas dotarcia ratowników. Dzięki automatyce będą mogły działać autonomicznie i znacznie sprawniej. Aktualnie naukowcy pracują jeszcze nad układami filtracji audio opracowywanego urządzenia. Dron musi wyodrębnić ludzki głos spośród różnych hałasów, jak chociażby buczenia własnych wirników, dźwięków innych maszyn, syren – wszystkiego, co można usłyszeć w miejscach katastrof. Instytut ma znaczne doświadczenie w audiotechnice, więc można oczekiwać znakomitych rezultatów. Całkiem możliwe, że dzięki staraniom zespołu dron ratowniczy zostanie obdarzony supersłuchem, jak komiksowy Superman.

Chcesz żeby Cię słyszeli? Zainwestuj w dobry mikrofon

Dron ratowniczy odnajduje ludzi, nasłuchując krzyków - ilustracja #1
Czy drony wejdą do standardowego wyposażenia służb ratowniczych?
Dron ratowniczy odnajduje ludzi, nasłuchując krzyków - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.