Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 lutego 2023, 12:10

Discord może spowalniać karty graficzne Nvidii

Twój GeForce działa wolniej? Sprawdź, czy nie masz w tle uruchomionego Discorda - ten komunikator może spowalniać karty graficzne Nvidii po ostatniej aktualizacji.

Źródło fot. Nvidia / Discord
i
W SKRÓCIE:
  • Discord włączony w tle może spowalniać działanie niektórych kart GeForce.

Discord może spowalniać karty graficzne Nvidii (np. GeForce RTX 3080, RTX 3060) – tak wynika z wiadomości opublikowanej na stronie pomocy technicznej firmy. Popularny komunikator społecznościowy po ostatniej aktualizacji zyskał swoistą „funkcję”, która nie pozwala GPU osiągnąć maksymalnych zegarów podczas grania, gdy jest on uruchomiony w tle.

Discord spowalnia karty graficzne GeForce

Program ten zaczynał karierę jako komunikator dla graczy, choć obecnie przekształca się w uniwersalne miejsce wirtualnych spotkań i konwersacji. Tym bardziej niezrozumiały może być błąd, który negatywnie ingeruje w najbardziej typowy sposób użycia Discorda – jako czatu głosowego podczas gry.

Problem po raz pierwszy opisano na forum LinusTechTips. Wygląda na to, że nie wszystkie karty GeForce są nim dotknięte. Jako pierwszy spowolnienie zauważył posiadacz RTX-a 3060 Ti. Zegar pamięci jego urządzenia pokazywał 6800 Mhz z uruchomionym Discordem w tle, gdy podczas grania powinno być 7000 Mhz. Komunikator w jakiś dziwny sposób „zabierał” 200 Mhz.

Podobne spostrzeżenia opublikował właściciel RTX-a 3080, więc wygląda na to, że ten problem dotyczy przede wszystkim kart graficznych generacji RTX 30. Choć nie tylko – jeden z użytkowników zrobił test na GTX 1060, który także potwierdził tajemnicze zniknięcie części wskazania zegara pamięci, choć tutaj „tylko” 100 Mhz. Błąd może mieć związek z dodaniem funkcji streamowania AV1 w ostatniej aktualizacji komunikatora. Według serwisu TheVerge, na kartach Nvidii najnowszej generacji RTX 40 problem nie jest obecny.

Zamiast jednak stronić od Discorda, warto zainstalować łatkę Nvidii. Na stronie została opublikowana instrukcja, co należy zrobić, by pozbyć się problemu (wykorzystując program GeForce 3D Profile Manager). Nvidia informuje też o pracach nad aktualizacją sterowników, która rozwiąże kłopot z „discordowym” spowalnianiem kart graficznych.

Karty graficzne Nvidii kupisz na Allegro

Discord może spowalniać karty graficzne Nvidii - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej