Poznaj najbardziej niezawodnych producentów kart graficznych
Które firmy produkują najmniej awaryjne karty graficzne i płyty główne? Na podstawie statystyk jednego z największych dystrybutorów sprzętu można wiele wywnioskować.

Myślę, że nie przesadzę, jeśli stwierdzę, że większość nabywców wybiera kartę graficzną lub płytę główną, kierując się stosunkiem wydajności (lub liczby opcji) do ceny. Tymczasem warto wziąć pod uwagę więcej cech, jak chociażby kultura pracy i niezawodność. Ta ostatnia w ostatnich czasach staje się coraz ważniejsza (szczególnie w obliczu dymiących wtyczek RTX 4090 i referencyjnie gorących RX 7900 XTX). Interesujące dane statystyczne związane z RMA (Return Merchandise Authorisation, forma zgłoszenia reklamacyjnego) podaje jeden z największych szwajcarskich dystrybutorów podzespołów, firma Digitec.
Producenci najmniej awaryjnych kart graficznych
Poniższe dane prezentują odsetek procedur reklamacyjnych w stosunku do sprzedanych urządzeń różnych producentów (w ciągu 24 miesięcy) – to lista po lewej. Po prawej zaś widzimy średni czas oczekiwania na rozpatrzenie zgłoszenia od momentu dotarcia karty graficznej do serwisu do zwrotu klientowi.
Zaskakujące, że PNY i Palit, czyli firmy znane z urządzeń, które konkurują głównie ceną, okazały się mało awaryjne. Jednak w przypadku PNY, jak już coś jest nie tak, na reakcję serwisu trzeba poczekać dość długo, bo średnio 15 dni roboczych. Najszybsze jest tu za to Sapphire, choć ich karty graficzne zarazem należą do najbardziej awaryjnych.
Producenci najmniej awaryjnych płyt głównych
Podobne dane Digitec posiada ze sprzedaży płyt głównych. Oto awaryjność w okresie 24 miesięcy od sprzedaży i czas rozpatrywania reklamacji.
Tutaj dane są podobne w przypadku najpopularniejszych obecnie producentów, z MSi na pierwszym miejscu. Różnice są większe w przypadku oczekiwania na reklamowane urządzenie – prym wiedzie tutaj Biostar (natychmiastowa wymiana lub zwrot).
Karty graficzne kupisz na Allegro
Warto wiedzieć, że czasy tutaj podawane są uśrednione wśród wielu modeli urządzeń, regionów i kanałów sprzedaży. Choć ze statystyk wynikają choćby 3 dni w przypadku Gigabyte, nie znaczy to, że tak będzie w przypadku reklamacji np. Twojej płyty głównej.
Może Cię zainteresować:
Więcej:AMD woli pracować z Sony niż z Microsoftem, bo Mark Cerny ma wizję i aktywnie działa przy PS6
Komentarze czytelników
dj_sasek Legend

Rozpatrzenie reklamacji przy Gigabyte, ojjj jak to jest prawdziwe. Prawie miesiąc czekałem na wymianę GTX 660 Ti, którego kiedyś miałem. Widzę, że nie za wiele się zmieniło w tej firemce.
amfa24 Konsul

Tak może , jednak jak kupiłem płytę msi padła po miesiącu użytkowania. Na Gwarancję czekałem 1,5 miesiąca...
Trader110109066 Centurion

Dla mnie na ten moment tylko MSI ! Miałem już kilka płyt głównych oraz kart graficznych od tego producenta i 0 problemów z czymkolwiek. Ponadto obecny mój PC jest złożony na większości podzespołów od MSI.
krzysztofs25811141720 Junior
EVGA. Oni już nie dają żadnej gwarancji producenta. Bo przecież przestali produkować karty graficzne. Moim zdaniem Asus Róg Strix jest królem wśród kart. Mam GTX 970 naście lat , z racji że już nie wszystko śmigało jak chciałem kupiłem RX 6700 XT. Oczywiście że Asus Róg Strix. Cicha wydajna i wykonania super. I wcale nie jest tylko kartą do 1440
Ja tylko cyber punk gram niżej niż 4k. Wszystko śmiga koło 60 fps przy 4k wiem bo już od premiery mam tą kartę i się dobrze bawię bo o to przecież chodzi.