Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 lipca 2012, 10:21

autor: Muninn

Czerwcowa ankieta Steam - więcej graczy korzystających ze starszego sprzętu

Serwis Steam opublikował wyniki czerwcowej ankiety na temat sprzętu i oprogramowania, używanego przez użytkowników usługi. Liczby wskazują, że wzrósł odsetek graczy korzystających ze starszego sprzętu.

Serwis Steam opublikował informacje zebrane za sprawą czerwcowej ankiety na temat sprzętu i oprogramowania użytkowników usługi. Z przedstawionych danych wynika, że z popularnej platformy dystrybucji cyfrowej korzysta coraz więcej posiadaczy mniej zaawansowanego technologicznie sprzętu.

Czerwcowa ankieta Steam - więcej graczy korzystających ze starszego sprzętu - ilustracja #1
Fragment wyników ankiety

W porównaniu z poprzednimi ankietami znacznie wzrósł odsetek graczy, posiadających karty graficzne firmy Intel. Najczęściej używanymi urządzeniami do wyświetlania grafiki dla systemów obsługujących DX10/11 są: od firmy Nvidia - GeForce GTX 560, od ATI - Radeon HD 5770. Jeżeli chodzi o procesory, użytkownicy serwisu Steam najczęściej korzystają z urządzeń dwurdzeniowych (prawie 50%) oraz czterordzeniowych (38%).

Rozdzielczością ekranu, używaną przez największą liczbę posiadaczy konta na Stamie, jest 1920x1080 pikseli – korzysta z niej 25% ankietowanych. 18% graczy, którzy wzięli udział w badaniu, używają 1366x768, natomiast 7% - z rozdzielczości 1600x900.

Z przedstawionej ankiety wynika, że przeciętny użytkownik serwisu posiada kartę graficzną firmy Nvidia, dwurdzeniowy procesor Intel, 5 lub więcej GB pamięci RAM i korzysta z Windows 7 oraz rozdzielczości ekranu 1920x1080.

Najprawdopodobniej na wynik, ukazujący wzrost liczby posiadaczy starszego sprzętu, duży wpływ miały takie czynniki jak:

  1. większa liczba właścicieli laptopów (rozdzielczość 1366x768), korzystających z serwisu Steam;
  2. wzrost liczby i jakości gier niezależnych, niemających dużych wymagań sprzętowych;
  3. większe zainteresowanie serwisem Steam poza Stanami Zjednoczonymi i Europą Zachodnią.

Steam przeprowadza miesięczne (anonimowe i nieobowiązkowe) ankiety w celu zebrania informacji na temat sprzętu i oprogramowania, posiadanego przez użytkowników usługi. Według serwisu dystrybucji cyfrowej, takie wiadomości pomagają w podejmowaniu decyzji o tym, w jakie technologie inwestować i które produkty najbardziej odpowiadałyby klientom strony.

  1. Ankieta serwisu Steam dotycząca sprzętu
  2. Oficjalna strona Steam