Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 października 2020, 12:10

autor: Aquma

Chłodzenie PS5 będzie usprawniane w aktualizacjach

Wiceprezes działu projektów mechanicznych Sony – Yasuhiro Otori – udzielił wywiadu japońskiemu serwisowi 4Gamer. Dzięki temu poznaliśmy kilka ciekawych szczegółów na temat chłodzenia PS5 – m.in. fakt, że działanie wentylatorów będzie dostosowywane w aktualizacjach oprogramowania.

W SKRÓCIE:

  1. na płycie głównej PlayStation 5 umieszczono aż trzy dodatkowe czujniki temperatury;
  2. system chłodzenia konsoli będzie dostosowywany w aktualizacjach oprogramowania, w oparciu o dane zbierane po premierze gier.

Temperatura pracy oraz poziom generowanego hałasu to rzeczy, które niepokoją niektórych fanów PlayStation przed premierą PS5. Część graczy bardzo narzeka na te kwestie w przypadku PlayStation 4, a w szczególności PlayStation 4 Pro. Według ostatnich doniesień sprzęt dziewiątej generacji Japończyków pracuje cicho, ale jeśli te informacje nie zdołały Was uspokoić, mamy dobre wieści – koncern zamierza na bieżąco monitorować sytuację i usprawniać działanie systemu chłodzenia w aktualizacjach oprogramowania. Źródłem informacji jest wywiad, który redaktorzy japońskiego portalu 4Gamer przeprowadzili z wiceprezesem działu projektów mechanicznych Sony, Yasuhiro Otori (via Reset Era).

Sony planuje zbierać dane po premierze platformy i debiutach pierwszych gier na nią, a następnie w oparciu o te statystyki wprowadzać potrzebne zmiany. Na chipie będącym sercem konsoli zamontowano trzy dodatkowe czujniki temperatury (poza głównym, który znajduje się wewnątrz samego układu APU). Warto przy tym zaznaczyć, że tak daleko idąca ostrożność nie musi oznaczać, że Japończycy spodziewają się problemów z działaniem PS5 – Sony po prostu woli mieć plan B na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

Oprócz czujnika temperatury wewnątrz APU, PS5 posiada trzy sensory na płycie głównej. Sterujemy prędkością wentylatora w oparciu o temperaturę wewnętrzną i najwyższy odnotowany rezultat z tych trzech czujników. W przyszłości będą wydawane różne gry i będziemy zbierali dane dotyczące zachowania APU w każdej z nich. Na podstawie tych informacji planujemy zoptymalizować sterowanie wentylatorami – powiedział Yasuhiro Otori.

Przypominamy, że konsola PlayStation 5 zadebiutuje w Polsce 19 listopada tego roku. Sprzęt będzie dostępny w cenie 2299 złotych (lub 1849 złotych za model bez czytnika Blu-ray).

  1. PlayStation 5 – oficjalna strona
  2. Nowa generacja? Już niemal jest. Ale na next-genowe gry to sobie poczekamy
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach