Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 października 2021, 13:07

„Nie mamy szans z Chinami” - twierdzi były szef IT Pentagonu

Były pracownik Pentagonu twierdzi, że USA właśnie przegrywa z Chinami wyścig w rozwoju sztucznych inteligencji. Państwo Środka będzie dążyć do technologicznej dominacji.

W SKRÓCIE:
  • Chiny przodują w rozwoju sztucznej inteligencji – były pracownik Pentagonu dostrzega w tym zagrożenie.

Były pracownik Pentagonu ostrzega przed ekspansją technologiczną Chin. Państwo to właśnie wygrywa wyścig w rozwoju sztucznej inteligencji i może dzięki niej osiągnąć przewagę w dziedzinie postępu. Dzięki temu za kilka lub kilkanaście lat dominacja Chin w takich kategoriach, jak genetyka lub militaria, będzie tak znacząca, że USA może nie mieć szans w ewentualnym konflikcie zbrojnym.

Nie będziemy mieli szans w walce z Chinami za 15-20 lat. W tej chwili to już nastąpiło – moim zdaniem to już koniec. To czy będzie potrzebna wojna, czy nie, to kwestia anegdotyczna.

To słowa Nicolasa Chaillana, byłego szefa oprogramowania Pentagonu. Krytykuje on też poziom zabezpieczeń cyfrowych w administracji, określając go mianem „przedszkola”. Chaillan odszedł ze stanowiska w ramach protestu przeciwko powolnemu tempu transformacji technologicznej w amerykańskiej armii. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje w niechęci potentatów technologicznych (wymienia głównie Google) do współpracy z organami państwa.

Po części winę ponoszą też uprzedzenia technologiczne i niekończące się debaty etyczne nad AI. Chiny nie mają takich problemów i bez zahamowań rozwijają technologie sztucznej inteligencji. Do tego wiele firm zajmujących się tym zagadnieniem jest zobowiązanych do współpracy z chińskim rządem i departamentem obrony. Dlatego rozwój technologiczny w tym kraju ma większe tempo niż w reszcie świata, nawet biorąc pod uwagę mocarstwa, takie jak USA czy Rosja.

„Nie mamy szans z Chinami” - twierdzi były szef IT Pentagonu - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.