Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 sierpnia 2022, 22:20

autor: Kamil Cuber

Chcieli być jak Elon Musk. Stracili 5 rakiet z 7

Astra wycofuje się z produkcji zawodnej, małej rakiety Rocket 3. Zamiast tego firma będzie rozwijała większe pojazdy.

Źródło: Instagram firmy Astra

Choć może zdawać się, że rynek transportu kosmicznego zdominowali giganci pokroju NASA czy SpaceX, to czasem i mniejszym firmom udaje się na nim zaistnieć. Dobrym tego przykładem jest Astra, która od kilku lat zajmuje się budową małych i dość tanich rakiet Rocket 3, które mogą przenosić do 50kg ładunku. Niestety ze względu na wysoką zawodność swoich pojazdów firma została zmuszona do zawieszenia lotów.

Chcieli być jak Elon Musk. Stracili 5 rakiet z 7 - ilustracja #1
Rakieta Rocket 3.2 produkowana przez Astrę. Źródło: Astra

Jak donosi portal Ars Technica kłopoty firmy wynikają głównie z przyjętego modelu biznesowego. Polegał on na tym, że Astra oferowała usługi w bardzo korzystnej cenie, z uwagi na mniejszy budżet przeznaczony na testy i analizy. W zamian klienci akceptowali ryzyko, że lot może zakończyć się niepowodzeniem. Jak się okazało Astra dość mocno przeceniła możliwości swoich Rocket 3, gdyż z 7 wystrzelonych rakiet jedynie 2 dotarły bezpiecznie na orbitę. Odbiło się to na wynikach finansowych firmy, która w połowie 2022 r. odnotowała stratę w wysokości 168 milionów dolarów. Co warto dodać, jeden z zaplanowanych lotów nawet nie zdążył się rozpocząć, gdyż przed startem na wyrzutni wybuchł pożar.

Chcieli być jak Elon Musk. Stracili 5 rakiet z 7 - ilustracja #2
Model Rocket 4 ma posiadać podobne parametry jak rakieta Falcon 1, która została zbudowana przez SpaceX w 2009 r. i uznana za nierentowną. Źródło: Unsplash | SpaceX

Z powodu dużych strat, Astra postanowiła zakończyć produkcję rakiety Rocket 3, a zamiast tego rozwijać modele Rocket 4 i 5 o większej ładowności i niezawodności. To jednak wzbudziło spore kontrowersje, gdyż takie zmiany mocno poniosłyby cenę. Dodatkowo już teraz przedsiębiorstwo Rocket Lab oferuje usługi transportu ładunku o średnim tonażu, więc może się okazać, że Astra po prostu nie znajdzie klientów. Biorąc to pod uwagę, możemy jasno stwierdzić, że o ile wysłanie rakiety w kosmos jest trudnym zdaniem, to zarobienie na tym może być jeszcze trudniejsze.

Chcieli być jak Elon Musk. Stracili 5 rakiet z 7 - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.