Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 października 2013, 09:41

autor: Góral

castAR - trwa zbiórka pieniędzy na holograficzne okulary od byłej szefowej działu technologicznego Valve

Na serwisie Kickstarter rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na okulary castAR. Twórcy z firmy Technical Illusions, a wśród nich była szefowa działu technologicznego firmy Valve, potrzebują 400 tys. dolarów. Ponad połowę tej kwoty zebrano w ciągu pierwszego dnia.

Jeri Ellsworth, była szefowa działu zajmującego się tworzeniem rozmaitych urządzeń w firmie Valve, pracuje obecnie nad własnym gadżetem – castAR. Są to specjalne okulary, wykorzystujące technikę hologramu i nie tylko. Wczoraj wystartowała akcja na serwisie Kickstarter. Jej cel został wyznaczony na poziomie 400 tysięcy dolarów.

Nowe okulary nie wyświetlają obrazu wewnątrz pewnego rodzaju hełmu, jak np. Oculus Rift. castAR posiada dwa projektory, które generują swoisty hologram 3D przed bawiącą się osobą. Urządzenie wyposażone jest w czujnik ruchu, dzięki czemu kamera podąża za akcją wraz z ruchami głowy gracza. Obraz wyświetlany jest na specjalnej macie, a do sterowania używa się różdżki z kilkoma przyciskami, gałką analogową i spustem.

Obecnie okulary komunikują się z komputerem PC przez kabel USB, jednak trwają już prace nad innymi formami połączenia dla urządzeń mobilnych. Twórcy posiadają gotowy prototyp, którego demonstrowali na pokazach w Stanach Zjednoczonych.

castAR - trwa zbiórka pieniędzy na holograficzne okulary od byłej szefowej działu technologicznego Valve - ilustracja #1
Okulary i kontroler castAR. - castAR - trwa zbiórka pieniędzy na holograficzne okulary od byłej szefowej działu technologicznego Valve - wiadomość - 2013-10-15
Okulary i kontroler castAR.

Firma Technical Illusions potrzebuje 400 tys. dolarów na dopracowanie swojego wynalazku, by nadawał się do komercyjnej sprzedaży (miniaturyzacja poszczególnych elementów, wygląd, ulepszenie narzędzi deweloperskich, itd.). Zbiórka pieniędzy potrwa jeszcze 30 dni, ale sukces najprawdopodobniej uda się odnieść znacznie szybciej, ponieważ w chwili pisania tej wiadomości, twórcy zebrali ponad 245 tys. dolarów.

Wszystkich chętnych odsyłam na Kickstartera okularów, miejcie jednak na uwadze, że zestaw startowy, zawierający castAR i matę o powierzchni 1 metra kwadratowego, kosztuje 189 dolarów (około 585 zł). Planowana wysyłka towaru nastąpi we wrześniu 2014 roku.

castAR - trwa zbiórka pieniędzy na holograficzne okulary od byłej szefowej działu technologicznego Valve - ilustracja #3
Zabawa prototypami castAR. - castAR - trwa zbiórka pieniędzy na holograficzne okulary od byłej szefowej działu technologicznego Valve - wiadomość - 2013-10-15
Zabawa prototypami castAR.