Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 lutego 2021, 11:55

autor: Sarafan

Bill Gates nie jest zwolennikiem kolonizacji Marsa

Bill Gates udzielił wywiadu, w którym zajął stanowisko odnośnie kolonizacji Marsa. W odróżnieniu od Elona Muska amerykański miliarder nie jest jej zwolennikiem. Sugeruje, żeby skupić się na rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianami klimatu.

W SKRÓCIE:
  1. Bill Gates podczas podcastu New York Times zabrał głos na temat potencjalnej kolonizacji Marsa.
  2. Amerykański miliarder woli skupić się na wyzwaniach, które stoją przed ludzkością na Ziemi.
  3. W swojej najnowszej książce proponuje rozwiązania mające uchronić Ziemię od katastrofy klimatycznej.
  4. Gates jest znany z inwestowania w start-upy zajmujące się problematyką zielonej energii.

W trakcie podcastu z dziennikarką New York Times, Bill Gates zabrał głos na temat potencjalnej kolonizacji Marsa. Okazuje się, że miliarder w przeciwieństwie do Elona Muska nie jest jej zwolennikiem. Współzałożyciel Microsoftu proponuje skupić się na aktualnych problemach, z którymi borykają się ludzie mieszkający na Ziemi.

Gates wskazuje na zmiany klimatyczne jako jedno z głównych zagrożeń, z którymi ludzkość musi się zmierzyć. Jego zdaniem problem ten stanowi większe zagrożenie, niż trwająca właśnie pandemia koronawirusa. Amerykański miliarder co prawda chwali Elona Muska za produkcję zeroemisyjnych samochodów elektrycznych, ale wskazuje na potrzebę podjęcia szerszych działań, jeśli mamy uniknąć katastrofy klimatycznej. Twierdzi, że nie robimy wystarczająco dużo w sprawie przemysłu stalowego oraz produkcji cementu i mięsa, które, jak wskazuje, są poważniejszymi emitentami gazów cieplarnianych niż elektrownie czy samochody. Według Gatesa te ostatnie odpowiadają jedynie za 1/3 emisji i dlatego powinniśmy skupić się na pozostałych 2/3.

Bill Gates nie jest zwolennikiem kolonizacji Marsa - ilustracja #1
Elektryczne samochody nie rozwiązują problemów klimatycznych. Źródło: tesla.com

Miliarder zaznaczył, że woli wydać pieniądze na szczepionki niż rakiety, które posłużą do podróży w kosmos. Dodaje ponadto, że wydając pieniądze zawsze ma na uwadze to, ile szczepionek mógłby kupić za określoną kwotę.

Gates udzielił także wywiadu portalowi BusinessInsider.com. Jego tematem jest najnowsza książka amerykańskiego miliardera zatytułowana „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy”. Gates zaprezentował w niej plan, jak można ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Wskazuje na duże znaczenie innowacji technologicznych, mających pozwolić nam uniknąć najgorszego. Istotne jest przyspieszenie prac nad nowymi technologiami, ale wszystko ma odbywać się przy uwzględnieniu obowiązujących realiów. Podkreśla przy tym, że nie chodzi o to, żeby zmuszać biedne kraje do wydawania pieniędzy na kosztowne technologie. Ma być stosowany system adekwatnych miar. To w krajach bardziej rozwiniętych emisja gazów cieplarnianych jest bowiem najwyższa.

Bill Gates nie jest zwolennikiem kolonizacji Marsa - ilustracja #2
Bill Gates zamierza skupić swoją uwagę na rozwiązywaniu problemów dotyczących zmian klimatu.

Amerykański miliarder proponuje system, w którym zostanie oszacowane, jakie gałęzie przemysłu są największymi emitentami i jaki będzie koszt ich transformacji na bardziej zielone odpowiedniki. Podkreśla przy tym, że nie chodzi o to, żeby inwestować w technologie, które zredukują emisję CO2, a w takie, które całkowicie ją wyeliminują. Dlatego tak istotna jest innowacja. Gates twierdzi, że jeśli uda się tego dokonać do 2050 roku, to będzie można mówić o przełomie.

Miliarder znany jest z finansowania start-upów zajmujących się zieloną energią. Największym projektem, na który przeznaczył pieniądze jest Terra Power, koncentrujący się na innowacjach w zakresie energetyki jądrowej. Nie tak dawno temu wraz z Jeffem Bezosem Gates zainwestował również w Commonwealth Fusion Systems, którego celem jest pozyskanie niemal nieograniczonej czystej energii z fuzji. Ostatnio informowaliśmy o innym, kontrowersyjnym według wielu, planie wspieranych przez Billa Gatesa naukowców z Uniwersytetu Harvarda, który zakłada przyciemnienie Słońca za pomocą węglanu wapnia w celu walki z globalnymi zmianami klimatu.

Przypominijmy także, że sześć lat temu w trakcie jednego ze swoich wystąpień na konferencji TED, Bill Gates trafnie przewidział możliwość wystąpienia globalnej pandemii. Apelował w jego trakcie o podjęcie globalnych działań, które pozwolą przygotować się na najgorszy scenariusz. Praktycznie nikt nie spodziewał się, że prognozy Gatesa tak szybko staną się rzeczywistością. Może zatem warto posłuchać jego ostrzeżeń dotyczących zmian klimatycznych?

  1. Podcast New York Times z udziałem Billa Gatesa
  2. Wywiad z Billem Gatesem dla portalu BusinessInsider.com
Bill Gates nie jest zwolennikiem kolonizacji Marsa - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.