Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 czerwca 2020, 09:52

autor: Aquma

Apple ostrzega złodziei: „jesteście śledzeni”

Na Twitterze pojawiło się zdjęcie, które prezentuje w akcji system antykradzieżowy Apple. Blokuje on zdobyty nielegalnie smartfon i śledzi jego położenie. Niedoszły użytkownik jest też informowany, że władze zostaną powiadomione o kradzieży.

Apple ostrzega złodziei: „jesteście śledzeni” - ilustracja #1
Apple ma swój sposób na złodziei.

W SKRÓCIE:

  1. system antykradzieżowy Apple blokuje smartfony, które zostały nielegalnie zabrane ze sklepu;
  2. urządzenie informuje złodzieja, że powinien udać się pod adres wskazany na ekranie – a także że jest śledzony i służby zostaną zawiadomione o kradzieży.

W czasie zamieszek, które wybuchły w USA po tym, jak czarnoskóry Amerykanin George Floyd został uduszony przez policjanta (więcej o tej sytuacji napisałem w tym newsie), wiele sklepów zostało ograbionych przez złodziei. Bardzo często celem przestępców stają się salony ze sprzętem RTV – głównie dlatego, że jest on wyjątkowo drogi. Jednak złodziei, którzy szabrując wpakowali do plecaka pudełko z iPhone’em, po powrocie do domu czeka niemiła niespodzianka – w postaci takiego oto komunikatu na ekranie.

Tweet prezentuje w działaniu wykorzystywany przez Apple, przebiegły system ochrony przed kradzieżą. Zabezpieczenie wyłącza telefon i informuje użytkownika, że powinien zwrócić go pod podany adres – najprawdopodobniej chodzi tu o salon, z którego zabrano urządzenie. W komunikacie znalazła się też wzmianka o tym, że sprzęt jest śledzony, a służby zostaną poinformowane o całej sytuacji.

Można się domyślać, że po zobaczeniu czegoś takiego na ekranie świeżo ukradzionego smartfona, większość złodziei pozbędzie się go szybciej niż przysłowiowego gorącego kartofla. Szkoda tylko, że nie możemy zobaczyć, jaką minę mają w momencie aktywacji urządzenia – ta drobna przyjemność zapewne jest zarezerwowana dla pracowników Apple (i policji), bo smartfony raczej na pewno mają włączone wszystkie możliwe kamery. W bazach danych koncernu z Cupertino jest już pewnie cała kolekcja tego typu fotek.

  1. Apple – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.