Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 października 2021, 15:10

Apple M1 Pro i M1 Max - nowe układy o mocy RTX 2080 i PS5

Apple prezentuje nowe procesory M1 Pro i M1 Max o wyższej wydajności. Ich zintegrowane układy graficzne porównywane są nawet z RTX 2080 i konsolą PlayStation 5. Co na to Intel?

W SKRÓCIE:
  • Apple zapowiedziało nowe procesory M1 Pro i M1 Max, które mają zastąpić układy Intela w urządzeniach firmy;
  • zintegrowany układ graficzny M1 Max ma oferować wydajność nawet na poziomie konsoli PS5 lub karty graficznej GeForce RTX 2080;
  • zastanawiające stwierdzenie Pata Gelsingera – szefa firmy Intel.

Apple odchodzi od procesorów Intela na rzecz własnej konstrukcji M1. Jej premiera miała miejsce niemal rok temu i układ pojawił się w komputerach Mac Mini, iMac, MacBook Air i MacBook Pro. Choć pierwszy model M1 był przeznaczony raczej do mniej wymagających zastosowań, w pewnych warunkach (wydajność jednordzeniowa) okazywał się mocniejszy nawet od Core i7-11700K. Mocniejsze urządzenia Apple pozostawały przy procesorach Intela. Jednak teraz się to zmieni, wraz z premierą bardziej rozbudowanych M1 Pro i M1 Max, które zostały zapowiedziane przez Apple.

M1 Pro i M1 Max są zdecydowanie najpotężniejszymi układami, jakie Apple kiedykolwiek zbudowało – fragment informacji Apple.

Apple M1 Pro i M1 Max - nowe układy o mocy RTX 2080 i PS5 - ilustracja #1
Porównanie układów M1 od Apple. Źródło: Apple

Nowe procesory mają zapewnić komputerom Apple spory skok wydajnościowy i zarazem zastąpić układy Intela. Wykonane są w technologii 5 nm i architekturze ARM. Podobnie jak podstawowy M1, ma je cechować wyjątkowa energooszczędność, lecz M1 Pro i Max dodają także dużo mocy. Wszystko dzięki „hybrydowej” konstrukcji, typowej dla ARM.

 

M1 Pro

M1 Max

Liczba rdzeni o wysokiej wydajności

8

8

Liczba rdzeni ekonomicznych

2

2

Liczba rdzeni graficznych

14 lub 16

24 lub 32

Ilość obsługiwanej pamięci RAM

32 GB

64 GB

Przepustowość RAM

200 GB/s

400 GB/s

Liczba tranzystorów

33,7 miliarda

57 miliardów

Według oficjalnej informacji Apple, M1 Pro i M1 Max mają być szybsze od M1 o 70%. Zintegrowany układ graficzny w M1 Pro ma być dwukrotnie mocniejszy od GPU w M1 (czterokrotnie w przypadku M1 Max). Zapewne dotyczy to bardziej rozbudowanych wersji 16- i 32-rdzeniowych (GPU w M1 miało 7 lub 8 rdzeni).

Apple M1 Pro i M1 Max - nowe układy o mocy RTX 2080 i PS5 - ilustracja #2
Porównanie wydajności M1 Pro i M1 Max w produktami konkurencji. Źródło: Apple

Apple twierdzi, że układy graficzne w nowych procesorach mogą być nawet 7-krotnie mocniejsze od podobnych, zintegrowanych rozwiązań konkurencji, a przy zachowaniu tożsamej mocy, zużyć nawet 100 W mniej energii. Serwis NotebookCheck użył określenia:

Procesor graficzny Apple M1 Max jest tak potężny jak Nvidia RTX 2080 i konsola do gier Sony PS5.

Opierają to jednak tylko na mocy obliczeniowej wyrażonej w teraflopach, podawanej w informacjach marketingowych Apple. Jak wiemy, nie zawsze tak określona wydajność ma przełożenie na faktyczne osiągi w grach. Oczywiście z punktu widzenia graczy należy się tylko cieszyć, że te procesory będą tak mocne graficznie. Być może pozwolą one spojrzeć na zintegrowane grafiki pod nieco innym kątem.

Powodów do zadowolenia raczej nie może mieć Intel. Choć Pat Gelsinger docenił jakość nowych produktów Apple, przyznał, że teraz przed jego firmą postawiono kolejne wyzwanie:

Apple zdecydowało, że sami mogą zrobić lepszy chip niż my. I wiesz, wykonali całkiem dobrą robotę. Więc to, co muszę zrobić, to stworzyć lepszy chip niż oni.

Niedługo premierę będą miały procesory Intel Alder Lake-S, wykonane w technologii hybrydowej, podobnie jak nowe układy od Apple. Słowa Pata Gelsingera mogą jednak sugerować, że on sam wątpi, czy 12. generacja wygra z M1 Pro i M1 Max. Tak jakby Intel potrzebował jednak „stworzyć” coś nowego, aby wyrównać swoje szanse w konkurowaniu z Apple.

Urządzenia z nowymi procesorami M1 Pro/Max można już zamawiać, choć trzeba poczekać od 3 do 4 tygodni na wysyłkę. Tymczasem zapraszam do zapoznania się z aktualnymi ofertami laptopów MacBook Pro.

Apple M1 Pro i M1 Max - nowe układy o mocy RTX 2080 i PS5 - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.