Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 grudnia 2019, 20:16

Analityk podaje przybliżony koszt produkcji Xboxa Series X

Ceny konsol przyszłej generacji – PlayStation 5 i Xboxa Series X – mogą przekroczyć 400 dolarów (ok. 1500 zł). Według analityka z firmy Niko Partners Daniela Ahmada, ustalenie niższej stawki będzie generować za duże straty Sony i Microsoftu. Dodatkowo, określił on także orientacyjny koszt produkcji jednego egzemplarza nowego Xboksa.

Daniel Ahmad – analityk z firmy Niko Partners – dokonał wyceny konsol z nadchodzącej generacji. Twierdzi on, że kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za egzemplarz PlayStation 5 lub Xboxa w wersji Series X, może przekroczyć 400 dolarów (ok. 1500 zł). W innym wypadku każdy sprzedany egzemplarz mógłby generować zbyt duże straty dla ich producentów - Sony i Microsoftu. Dodatkowo stwierdził on, że koszt stworzenia jednego Xboksa Series X będzie oscylował w granicach 500 dolarów (ok. 1900 zł).

Ile przyjdzie nam zapłacić za konsole nowej generacji? - Analityk podaje przybliżony koszt produkcji Xboxa Series X - wiadomość - 2019-12-22
Ile przyjdzie nam zapłacić za konsole nowej generacji?

Opublikowane za pośrednictwem serwisu Twitter analizy Daniel Ahmad oparł na oficjalnie potwierdzonych informacjach o specyfikacji obu konsol. Zwrócił on uwagę na fakt, że łączna cena procesora, karty graficznej, pamięci GDDR6 i dysku SSD stanowi ponad połowę kwoty, jaką należy wydać na wyprodukowanie konsoli.

W przypadku Xboxa Series X Ahmad dokonał dokładnej wyceny sprzętu. Według niego, wyprodukowanie jednego egzemplarza konsoli może kosztować od 460 do 520 dolarów (ok. 1760–2000 zł). Oczywiście nie jest to ostateczna kwota i będzie ona aktualizowana, wraz z kolejnymi oficjalnymi informacjami związanymi ze specyfikacją sprzętu od Microsoftu.

W przypadku konsol cena detaliczna nie zawsze jest wyższa od kosztów produkcji sprzętu. Należy bowiem pamiętać, że ich producenci zarabiają nie tylko na samym sprzęcie, ale także na sprzedawanych na niego grach. Jako przykład takiej polityki Daniel Ahmad podał PlayStation 4, które w pierwszych miesiącach obecności na rynku generowało straty.

Dokładne daty premier PlayStation 5 i Xboxa Series X nie są znane. Wiadomo jednak, że obie konsole zadebiutują pod koniec 2020 roku.