Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 stycznia 2023, 13:48

autor: Kamil "KSulej" Sulej

Zepsute karty graficzne AMD to nie wina aktualizacji [Aktualizacja]

W Internecie pojawiają się doniesienia o dziwnym przypadku dotyczącym kart graficznych z serii RX 6000 od AMD. W tajemniczy sposób chipy w tych GPU pękają.

Źródło fot. KrisFix-Germany
i

Aktualizacja

Zagadka psujących się kart graficznych Radeon RX 6000 została rozwiązana. Odpowiadający za doniesienia na ten temat KrisFix opublikował nowy film, na którym wyjaśnia, co tak naprawdę było powodem awarii tych GPU. Okazało się, że za problem nie odpowiadały wadliwe sterowniki.

Z testów wyniknęło, że wiele z uszkodzonych kart pochodziło od tego samego sprzedawcy i mogły być wykorzystywane wcześniej w koparce kryptowalut. Jednak nie to było głównym problemem. Po dokładnych oględzinach KrisFix wysnuł teorię, że usterki powstały przez to, że karty pracowały w pomieszczeniu o sporej wilgotności. To właśnie ekspozycja na takie warunki jest najbardziej prawdopodobnym powodem uszkodzeń.

Jeśli więc jesteście posiadaczami karty Radeon RX 6000, to nie powinniście obawiać się aktualizacji sterowników.

Oryginalna wiadomość

Jak donosi Wccftech, niemiecki Techtuber KrisFix otrzymał do naprawy łącznie kilkadziesiąt kart graficznych RX 6000 – 61 GPU w modelach RX 6900 i RX 6800. W 48 kartach doszło do uszkodzenia rdzenia. Kris opublikował na ten temat film, ponieważ uznał to za coś niezwykłego, widząc na raz tak dużo kart z uszkodzonym rdzeniem.

Usterek jest więcej

Oliwy do ognia dolewa fakt, że w tych kartach uszkodzone były również inne elementy. Zwarciu uległy: szyna pamięci, szyna SOC oraz kontroler pamięci. Według użytkowników, którzy dostarczyli karty do serwisu, nie były one poddawane żadnym specyficznym działaniom. Jedni po prostu grali w gry, inni zaś pozostawiali komputer w stanie bezczynności. Efekt jest jednak ten sam. Inną cechą wspólną są sterowniki zainstalowane przez posiadaczy kart. Wszystkie korzystały z najnowszego wydania – Adrenalin 22.11.2 (WHQL).

W trakcie filmu nie wspomniano, jakiej dokładnie produkcji były zastosowane układy graficzne (AIB) w zniszczonych kartach. Niemniej widać, że ten przedstawiony na filmie to projekt AMD MBA, który jest używany w referencyjnych modelach GPU produkowanych przez samo AMD. Jednak na razie nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że to konkretny wariant karty graficznej jest wadliwy. Równie dobrze problem może leżeć np. po stronie wcześniej wspomnianych sterowników.

Zepsute karty graficzne AMD to nie wina aktualizacji [Aktualizacja] - ilustracja #1
Uszkodzenia rdzenia są ogromne. Źródło: KrisFix
Zepsute karty graficzne AMD to nie wina aktualizacji [Aktualizacja] - ilustracja #2
Widok jest straszny. Źródło: KrisFix

Na ten moment posiadaczom kart RX 6000 odradza się stosowania najnowszych sterowników. Według Buildzoid to nie pierwsza tego typu sytuacja, gdy producent kart graficznych przy tworzeniu sterowników omyłkowo wyłącza ochronę termiczną GPU. Dodatkowo niektórzy użytkownicy zgłaszali problem z bardzo głośnymi cewkami, który wcześniej nie występował.

Zepsute karty graficzne AMD to nie wina aktualizacji [Aktualizacja] - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.