Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 listopada 2018, 11:30

autor: ElMundo

AMD zaprezentowało pierwszy układ graficzny wykonany w procesie 7 nm

Wyścig technologiczny w segmencie kart graficznych trwa w najlepsze – tym razem na czoło stawki wysforowało się AMD, które zaprezentowało pierwsze GPU wykonane w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Niestety, nie jest to propozycja dla przeciętnego gracza i konsumenta.

AMD zaprezentowało pierwszy układ graficzny wykonany w procesie 7 nm - ilustracja #1

Informacje o układach graficznych wykonanych w 7-nanometrowym procesie technologicznym pojawiały się w sieci już od dawna i znacznie częściej w tym kontekście czytaliśmy o osiągnięciach ze strony AMD. Te wieści właśnie się potwierdziłyjuż niebawem na rynek trafią pierwsze podzespoły wykorzystujące możliwości GPU Vega 20 wyprodukowanego właśnie w 7 nm.

Nie będą to jednak jednostki, które będzie mógł kupić każdy zainteresowany – w sprzedaży pojawią się bowiem specjalistyczne akceleratory obliczeniowe Radeon Instinct MI50 i MI60. Taki sprzęt jest wykorzystywany do wykonywania skomplikowanych obliczeń w działce sztucznej inteligencji, usług w chmurze czy też eksperymentach naukowych.

Czym różni się Vega 20 od poprzedniczki, czyli GPU Vega 10, używanej chociażby w kartach Radeon RX Vega 64? Producenci chwalą się chociażby zwiększoną szybkością pamięci podręcznej, a także zastosowaniem czterech interfejsów pamięci HBM2, dzięki czemu jej przepustowość wzrasta aż do 1 TB/s. Układ obsługuje także sprzętową wirtualizację GPU oraz szyfrowanie pamięci – to kwestie, które są szczególnie ważne w przypadku rozwiązań dedykowanych usługom w chmurze.

Radeon Instinct to pierwszy układ graficzny wykorzystujący GPU Vega 20. - AMD zaprezentowało pierwszy układ graficzny wykonany w procesie 7 nm - wiadomość - 2018-11-07
Radeon Instinct to pierwszy układ graficzny wykorzystujący GPU Vega 20.

To także pierwszy układ, który wykorzystuje możliwości złącza PCI Express 4.0 – dzięki temu posiadacze platformy zbudowanej na procesorach AMD Epyc (także korzystających z PCI-E 4.0) będą mogli liczyć na większą wydajność i zdolność obliczeniową. Dodatkowo w celu zbudowania sprzętu opartego nawet na pięciu akceleratorach Radeon Instinct AMD udostępniło złącze Infinity Fabric o przepustowości nawet 200 GB/s.

Akceleratory Radeon Instinct MI50 oraz MI60 trafią do oferty wynajmu już 18 listopada; niedługo potem możliwe stanie się także ich zakupienie na własność. Kiedy Vega 20 trafi do kart gamingowych? Tego jeszcze nie wiemy, ale praktycznie pewnym jest, że stanie się to w 2019 roku, być może nawet w pierwszej połowie.