Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 listopada 2019, 15:15

autor: Laty

AMD zapowie następcę GPU Navi podczas CES 2020?

W sieci pojawiły się pierwsze, niepotwierdzone informacje na temat nowych GPU Navi tworzonych przez AMD. Układy mają posiadać m.in. bardzo szybką pamięć HBM2E oraz sprzętową obsługę ray tracingu.

Nowe karty graficzne od AMD mogą nas pozytywnie zaskoczyć. - AMD zapowie następcę GPU Navi podczas CES 2020? - wiadomość - 2019-11-20
Nowe karty graficzne od AMD mogą nas pozytywnie zaskoczyć.

Według posta opublikowanego przez użytkownika wjm47196 na chińskim forum Chiphell, targi CES 2020 (które odbędą się w Las Vegas już na początku stycznia) mają być miejscem prezentacji kolejnej generacji kart graficznych od AMD. Nowe GPU ma bazować na architekturze RDNA 2 i być wykonane w „zoptymalizowanym” procesie technologicznym 7 nm+. Wszystko wskazuje na to, że AMD próbuje dogonić RTX-y od Nvidii i implementuje sprzętowe wsparcie dla ray tracingu, który w grach ma nie wpływać na wydajność i zachowywać stabilną liczbę FPS-ów. Dodatkowo modele zostaną wyposażone w VRAM HBM2E zamiast GDDR6, co powinno przyczynić się do większej energooszczędności w porównaniu do produktów Navi pierwszej generacji. Firma „czerwonych” może chcieć rzucić wyzwanie swojemu największemu rywalowi – Nvidii – na polu sprzętu dla największych entuzjastów, na którym obecnie dominują pozbawione konkurencji karty z serii GeForce RTX 20.

Zaprezentowana został również graficzna strategia rozwoju technologicznego, z której jasno wynika, że w przyszłym roku „czerwoni” chcą zaprezentować nową generację Navi. Warto dodać, że procesory graficzne Navi bazujące na RDNA 2 są prawdopodobnie w zaawansowanej fazie rozwoju, ponieważ ich nową architekturę mają posiadać konsole PlayStation 5 i Xbox Scarlett.

Tak prezentuje się „mapa drogowa” AMD, czyli stopniowy plan wdrażania nowych technologii. - AMD zapowie następcę GPU Navi podczas CES 2020? - wiadomość - 2019-11-20
Tak prezentuje się „mapa drogowa” AMD, czyli stopniowy plan wdrażania nowych technologii.

Jest szansa, że duża część tych plotek okaże się prawdziwa, bowiem wjm47196 wcześniej zamieścił dokładne informacje na temat innych produktów AMD, m.in. Radeona VII i RX 590. Cena i faktyczna premiera tajemniczego GPU pozostaje jeszcze w strefie domysłów, ale dziś otrzymaliśmy pierwszy pogląd na nowe karty graficzne, które zapowiadają się ciekawie. AMD nie wydało oficjalnego komentarza w sprawie wycieku informacji.