Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 marca 2016, 11:53

autor: Góral

AMD XConnect umożliwi podłączenie wydajnej karty grafiki do laptopa

Firma AMD zapowiedziała technologię AMD XConnect, pozwalającą na podłączanie do laptopów zewnętrznych stacji wyposażonych w potężne karty grafiki z komputerów stacjonarnych.

Po niedawnym uruchomieniu platformy deweloperskiej GPUOpen, firma AMD ujawniła kolejną inicjatywę - AMD XConnect. W przesłanej wiadomości prasowej wyjaśniono, że będzie to technologia przeznaczona dla użytkowników laptopów i komputerów 2-w-1, umożliwiająca bezproblemowe podłączenie zewnętrznej stacji dokującej, w której można wykorzystać najlepsze karty grafiki ze stacjonarnych PC-tów. Nowe rozwiązanie wykorzystuje interfejs Thunderbolt 3, dzięki czemu technologia jest uniwersalna, ale by z niej korzystać trzeba będzie spełnić kilka wymogów.

Przede wszystkim komputer musi być wyposażony w certyfikowane złącze Thunderbolt 3 z aktualnym firmwarem i aktywną funkcją Thunderbolt eGFX. Ponadto należy korzystać z najnowszego Windowsa 10 i mieć zainstalowany sterownik Radeon Software 16.3 lub nowszy. Zapowiedziano, że sprzedawane laptopy zgodne z AMD XConnect najpewniej doczekają się specjalnych etykiet, informujących klientów, że ten komputer współpracuje z nowym rozwiązaniem.

AMD XConnect to uniwersalna technologia pozwalająca na podłączenie do laptopa stacji z wydajną kartą grafiki. - AMD XConnect umożliwi podłączenie wydajnej karty do laptopa - wiadomość - 2016-03-11
AMD XConnect to uniwersalna technologia pozwalająca na podłączenie do laptopa stacji z wydajną kartą grafiki.

Gdy już będziemy posiadać odpowiedni sprzęt, sterownik AMD sam wykryje i uruchomi podłączoną do laptopa stację. Obecnie lista kart grafiki zgodnych z AMD XConnect zawiera następujące serie:

  • AMD Radeon R9 Fury,
  • AMD Radeon R9 Nano,
  • AMD Radeon R9 300,
  • AMD Radeon R9 290,
  • AMD Radeon R9 280.

Oczywiście technologia współpracować będzie także z nadchodzącymi układami opartymi na architekturze Polaris.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że pierwszym laptopem obsługującym AMD XConnect jest Razer Blade Stealth ze stacją Razer Core. W przyszłości możemy liczyć na rozmaite rozwiązania od różnych producentów – na rynku pojawią się więc niewielkie stacje, jak i duże, obsługujące wszystkie potężne karty grafiki. Wszystko to sprawi, że będziemy mogli słabego laptopa używać np. w biurze do pracy, a po powrocie do domu podepniemy go do stacji z mocnym układem i zagramy w najnowsze produkcje, czy też pobawimy się przy użyciu gogli rzeczywistości wirtualnej. Oczywiście będzie można tez używać zewnętrznych ekranów.