Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość sprzęt i soft 11 marca 2016, 11:53

autor: Góral

AMD XConnect umożliwi podłączenie wydajnej karty grafiki do laptopa

Firma AMD zapowiedziała technologię AMD XConnect, pozwalającą na podłączanie do laptopów zewnętrznych stacji wyposażonych w potężne karty grafiki z komputerów stacjonarnych.

Po niedawnym uruchomieniu platformy deweloperskiej GPUOpen, firma AMD ujawniła kolejną inicjatywę - AMD XConnect. W przesłanej wiadomości prasowej wyjaśniono, że będzie to technologia przeznaczona dla użytkowników laptopów i komputerów 2-w-1, umożliwiająca bezproblemowe podłączenie zewnętrznej stacji dokującej, w której można wykorzystać najlepsze karty grafiki ze stacjonarnych PC-tów. Nowe rozwiązanie wykorzystuje interfejs Thunderbolt 3, dzięki czemu technologia jest uniwersalna, ale by z niej korzystać trzeba będzie spełnić kilka wymogów.

Przede wszystkim komputer musi być wyposażony w certyfikowane złącze Thunderbolt 3 z aktualnym firmwarem i aktywną funkcją Thunderbolt eGFX. Ponadto należy korzystać z najnowszego Windowsa 10 i mieć zainstalowany sterownik Radeon Software 16.3 lub nowszy. Zapowiedziano, że sprzedawane laptopy zgodne z AMD XConnect najpewniej doczekają się specjalnych etykiet, informujących klientów, że ten komputer współpracuje z nowym rozwiązaniem.

AMD XConnect to uniwersalna technologia pozwalająca na podłączenie do laptopa stacji z wydajną kartą grafiki. - AMD XConnect umożliwi podłączenie wydajnej karty do laptopa - wiadomość - 2016-03-11
AMD XConnect to uniwersalna technologia pozwalająca na podłączenie do laptopa stacji z wydajną kartą grafiki.

Gdy już będziemy posiadać odpowiedni sprzęt, sterownik AMD sam wykryje i uruchomi podłączoną do laptopa stację. Obecnie lista kart grafiki zgodnych z AMD XConnect zawiera następujące serie:

  • AMD Radeon R9 Fury,
  • AMD Radeon R9 Nano,
  • AMD Radeon R9 300,
  • AMD Radeon R9 290,
  • AMD Radeon R9 280.

Oczywiście technologia współpracować będzie także z nadchodzącymi układami opartymi na architekturze Polaris.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że pierwszym laptopem obsługującym AMD XConnect jest Razer Blade Stealth ze stacją Razer Core. W przyszłości możemy liczyć na rozmaite rozwiązania od różnych producentów – na rynku pojawią się więc niewielkie stacje, jak i duże, obsługujące wszystkie potężne karty grafiki. Wszystko to sprawi, że będziemy mogli słabego laptopa używać np. w biurze do pracy, a po powrocie do domu podepniemy go do stacji z mocnym układem i zagramy w najnowsze produkcje, czy też pobawimy się przy użyciu gogli rzeczywistości wirtualnej. Oczywiście będzie można tez używać zewnętrznych ekranów.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.