Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 marca 2020, 11:38

autor: Bartosz "Aquma" Świątek

AMD Ryzen 9 4900HS to najlepszy procesor do laptopów na rynku

Recenzje pierwszego laptopa wyposażonego w procesor AMD Ryzen 9 4900HS – ROG Zephyrus G14 – nie pozostawiają wątpliwości: mamy do czynienia z prawdziwym przełomem. „Czerwoni” po raz pierwszy w historii stworzyli procesor dedykowany przenośnym komputerom, który wyraźnie pokonuje konkurencyjne produkty w swojej klasie.

AMD Ryzen 9 4900HS to najlepszy procesor do laptopów na rynku - ilustracja #1
Ryzen 9 4900HS może zawojować rynek.

W SKRÓCIE:

  1. Ryzen 9 4900HS jest wyjątkowo wydajnym procesorem, który znacząco zmienia sytuację na rynku CPU do laptopów;
  2. komputer z tą jednostką obliczeniową na pokładzie pokonuje kilkukrotnie cięższy sprzęt wyposażony w procesor Intela, a do tego pracuje naprawdę cicho.

W sieci pojawiły się pierwsze testy nowego procesora AMD – dedykowanego laptopom CPU Ryzen 9 4900HS (a także komputera, którego jest on sercem, czyli ROG Zephyrus G14). Wygląda na to, że mamy do czynienia z jednostką obliczeniową, która wyznacza nowy standard jakości dla tego segmentu rynku sprzętu komputerowego.

Omawiany procesor jest modelem 8-rdzeniowym i 16-wątkowym, z taktowaniem na poziomie 4,3 GHz dla pojedynczego rdzenia (w trybie Turbo) lub 3,8 GHz przy równomiernym obciążeniu wszystkich. CPU radzi sobie świetnie i w jednym, i w drugim scenariuszu – przykładowo w benchmarku Cinebench R20 procesor uzyskał wynik 4183 punktów (497 w sprawdzianie dla jednego rdzenia).

Ryzen 9 4900HS w benchmarku Cinebench R20.

W teście Geekbench 4 nowy model AMD osiągnął rezultat 29920 / 5343 punktów (Multi / Single-Core), zaś w Geekbench 5 było to odpowiednio 7871 i 1199 punktów. Procesor poradził sobie bardzo dobrze także w grze Rise of the Tomb Raider. Co prawda w tym przypadku nie trafił do czołówki stawki – ROG Zephyrus G14 posiada kartę graficzną GeForce RTX 2060, w związku z czym nie może rywalizować z laptopami wyposażonymi w RTX-y 2070 czy 2080 – ale wyprzedził konkurencyjny układ Intela wspierany przez GPU tej samej klasy.

Ryzen 9 4900HS w Rise of the Tomb Raider.

Recenzent serwisu PCWorld – Gordon Mah Ung – nie pozostawia wątpliwości, stwierdzając, że nowa jednostka obliczeniowa AMD jest znaczącym przełomem, zarówno dla zespołu „czerwonych”, jak i rynku laptopów jako takiego.

Aby spojrzeć z właściwej perspektywy na serię CPU AMD Ryzen 4000, trzeba zrozumieć, że w 50-letniej historii tej firmy nigdy nie pokonała ona Intela jeśli chodzi o procesory do laptopów. Wygrała kilka bitew na rynku komputerów stacjonarnych: mowa o Athlonie, Athlonie 64, a także obecnych chipach Ryzen. Dzięki układom Ryzen 4000, które są bez wątpienia nowym liderem w segmencie wydajnych laptopów, sytuacja AMD zmienia się diametralnie.

Jeszcze bardziej zdumiewająca jest zdolność firmy AMD do zaoferowania takiej wydajności przy tak dużych ograniczeniach w zakresie temperatur i mocy. Podczas gdy porównywalnie cienki laptop z procesorem Intel musiałby przyspieszać wentylatory do irytującego poziomu, Ryzen 9 4900HS radzi sobie świetnie przy stosunkowo umiarkowanym hałasie.

Jeszcze gorsze dla Intela jest to, że laptop z procesorem Ryzen 4000 firmy AMD może się równać z komputerami, które ważą od dwóch do nawet trzech razy więcej. Jest to coś, czego, szczerze mówiąc, się nie spodziewaliśmy. Ryzen 4000 jest bez wątpienia najbardziej przełomowym pod względem wydajności procesorem do laptopa, jakie widzieliśmy od lat – czytamy w recenzji.

  1. AMD – strona oficjalna