Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 września 2013, 11:50

autor: Orlov

AMD prezentuje nowe serie kart graficznych - R7 i R9

Podczas AMD GPU14 Tech Day, który odbył się na Hawajach, producent układów graficznych zaprezentował nowe serie swojej flagowej marki Radeon – karty R9 i R7.

Radeon R9 290X to najwydajniejszy układ firmy - AMD prezentuje nowe serie kart graficznych - R7 i R9 - wiadomość - 2013-09-26
Radeon R9 290X to najwydajniejszy układ firmy

Rynek układów graficznych powiększy się o dwie nowe serie firmy AMD. Producent zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży kart spod szyldu Radeon R7 i R9. Gama nadchodzących urządzeń rozciąga się od najtańszej R7 250 (kosztującej mniej niż 89 dolarów, bez VAT), aż po R9 290X (co najmniej 300 dolarów, również bez VAT) – najbardziej wydajną w historii firmy.

Referencyjny model utrzymany jest w charakterystycznej, czarno-czerwonej kolorystyce
Referencyjny model utrzymany jest w charakterystycznej, czarno-czerwonej kolorystyce

Flagowy produkt marki to także pierwszy układ na rynku, który osiąga wydajność 5 teraflopów, wyprzedzając tym samym o 11 procent konkurencyjną Nvidia GTX Titan. Zamontowana na nim pamięć zapewni przepustowość danych na poziomie 300GB/sec, co według zapewnień firmy AMD przekłada się na sto warstw złożonego renderingu w czasie rzeczywistym. Sama karta ma również obsługiwać interfejs DirectX 11.2 oraz będzie ją cechować mniejsze zapotrzebowanie na energię.

Wraz z nową generacją układów firma AMD wprowadzi również dwie nowe, autorskie technologie:

  • Mantle – otwarte, nisko-poziomowe środowisko programowania gier na komputery i konsole, które pozwoli zastąpić DirectX i zwiększyć szybkość renderowania grafiki. Może znacząco przyczynić się do zunifikowania produkcji multiplatformowych tytułów. Więcej o Mantle przeczytacie w tym artykule.
  • AMD TrueAudio – technologia dźwięku, dzięki której sceny dźwiękowe nie będą po prostu odtwarzane, lecz kreowane na bazie fizyki renderowanych pomieszczeń i przestrzeni.

AMD Multi-Display, technologia obsługi wielu ekranów, choć obecna w poprzednich generacjach kart, ulegnie znaczącej modernizacji. Serie R9 i R7 będą mogły obsługiwać rozdzielczość UltraHD (3840x2160 pikseli) oraz wyświetlacze 2160p60.

Do zbudowania R9 290X wykorzystano 6,2 miliarda tranzystorów. Za odpowiednią wentylację układu odpowie dwuslotowy system chłodzenia, a sama karta zasilana będzie przez sześcio- lub ośmiopinową wtyczką. Do przesyłania obrazu posłużą dwa złącza DVI, jedno HDMI i DisplayPort. Brak interfejsu CrossFire może wskazywać na wprowadzenie bezprzewodowego wykorzystywania kilku kart graficznych naraz.

Data premiery układów AMD Radeon serii R9 i R7 nie jest jeszcze znana.

AMD tradycyjnie postara się pokryć każdy segment cenowy rynku - AMD prezentuje nowe serie kart graficznych - R7 i R9 - wiadomość - 2013-09-26
AMD tradycyjnie postara się pokryć każdy segment cenowy rynku