futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 5 marca 2020, 14:00

AMD kontratakuje - ankieta sprzętowa Steam

Firma Valve opublikowała wyniki ankiety sprzętowej Steam za luty. Intel i Nvidia wciąż dominują na rynkach procesorów i kart grafiki, ale AMD systematycznie zyskuje.

Coraz więcej osób korzysta z układów AMD. - AMD kontratakuje - ankieta sprzętowa Steam - wiadomość - 2020-03-05
Coraz więcej osób korzysta z układów AMD.
Najważniejsze informacje:
  • w lutym procesory i karty grafiki AMD zyskały na popularności wśród użytkowników Steama;
  • według raportu Jon Peddie Research w czwartym kwartale 2019 roku „czerwonych” mieli ponad 31% udziałów w rynku kart grafiki;

Kolejny miesiąc za nami. Przyszła pora na zapoznanie się z nową ankietą sprzętową Steama, ujawniającą informacje na temat sprzętu i oprogramowania wykorzystywanego przez dziesiątki milionów graczy na całym świecie. Tym razem obyło się bez większych zmian. Windows 10 w wersji 64-bitowej pozostaje najpopularniejszym systemem – korzysta z niego już ponad 80% użytkowników platformy Valve. Poza tym wciąż dominują konfiguracje z 16 GB pamięci RAM oraz procesorem czterordzeniowym (mimo ciągłej tendencji spadkowej), a zdecydowana większość osób nadal bawi się w rozdzielczości Full HD (1920x1080).

Źródło: Steam.

Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o rywalizację AMD, Nvidii oraz Intela. Trzeba jednak odnotować, że pierwsza z tych firm ponownie zmniejszyła dystans dzielący ją od konkurentów. Na rynku procesorów spółka zyskała prawie 1% udziałów w porównaniu ze styczniem (z wynikiem 21,8%). Gorzej wypadła rywalizacja z Nvidią – GeForce GTX 1060 i jego słabsi bracia pozostają najpopularniejszymi kartami grafiki pośród użytkowników Steama, mimo niewielkiego spadku zainteresowania wciąż znacznie wyprzedzając Radeony. Niemniej AMD poprawiło swój wynik ze stycznia – z kart grafiki „czerwonych” korzysta 15,74% użytkowników (w poprzednim miesiącu 15,28%).

Nvidia wciąż rządzi na rynku kart grafiki, ale AMD depcze jej po piętach. - AMD kontratakuje - ankieta sprzętowa Steam - wiadomość - 2020-03-05
Nvidia wciąż rządzi na rynku kart grafiki, ale AMD depcze jej po piętach.

Jeszcze bardziej optymistyczny obraz dla „czerwonych” maluje grupa analityczna Jon Peddie Research. Firma opublikowała raport na temat sprzedaży kart grafiki w końcówce 2019 roku, wskazując na wyraźny wzrost popularności układów AMD. W okresie od października do grudnia na rynek trafiły karty o łącznej wartości 3,9 miliarda dolarów, co jest wynikiem o 33,4% lepszym niż podobnym okresie rok wcześniej i 12,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Samemu AMD udało się zwiększyć udziały w rynku do 31,08% z zeszłorocznych 18,77% i o 4 punkty procentowe w stosunku do poprzednich trzech miesięcy. Rzecz jasna, przełożyło się to na gorszy rezultat Nvidii – wpływ „zielonych” spadł z ponad 81% do prawie 69% w skali roku. Niestety, to najpewniej ostatni tak dobry okres dla rynku. Autorzy raportu przewidują, że debiut platform streamingowych pokroju Google Stadia oraz problemy z dostawami w związku z epidemią koronawirusa nie pozostaną bez wpływu na sprzedaż.

Źródło: Jon Peddie Research

Wracając do ankiety, w segmencie zestawów rzeczywistości wirtualnej odnotowano dalszy wzrost popularności gogli Valve Index (zapewne w związku z nadchodzącym debiutem Half-Life: Alyx). Więcej użytkowników zyskał Oculus Rift S, aczkolwiek odbyło się to kosztem wcześniejszej wersji sprzętu.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej