Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 września 2022, 15:15

AI zrobi nam teraz nawet wideo z tekstu

Właściciel Facebooka nie chce tylko konkurować z DALL-E. Sztuczna inteligencja Meta AI weźmie się też za tworzenie filmów.

Źrodło fot. Meta.
i

Obrazy generowane przez AI podbiły już Internet (i jednocześnie wywołały sporo kontrowersji). Kolejnym krokiem mają być filmy tworzone przez sztuczną inteligencję na podstawie tekstu (i nie tylko).

Make-A-Video to inicjatywa firmy Meta, będąca niejako kontynuacją Make-A-Scene – konkurenta DALL-E oraz Midjourney. Również w tym przypadku zasada działania jest podobna: użytkownik wpisuje frazę, którą sztuczna inteligencja przetwarza na wysokiej jakości materiał wideo. AI korzysta przy tym z bazy obrazów z przypisanym tekstem oraz filmików, dzięki którym program uczy się, „jak porusza się świat”.

AI bynajmniej nie jest ograniczone do pojedynczych rezultatów ani nawet do tekstu. Make-A-Video może też stworzyć filmiki na podstawie obrazów lub innych filmików (w tym drugim przypadku tworząc wariacje na temat materiału źródłowego). AI potrafi także łączyć grafiki, co można wykorzystać, na przykład, do stworzenia przejścia między dwoma zdjęciami.

Meta wciąż testuje Make-A-Video, ale planuje udostępnienie go w przyszłości. Na razie nie podano nawet przybliżonego terminu.

AI zrobi nam teraz nawet wideo z tekstu - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej