Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 października 2020, 10:22

autor: Aquma

4G na Księżycu - Nokia stworzy sieć dla NASA

Firma Nokia zawarła umowę z Amerykańską Agencją Kosmiczną – NASA. Koncern ma opracować technologię pozwalającą na korzystanie z sieci LTE na Księżycu.

W SKRÓCIE:

  1. Nokia zawarła porozumienie z agencją kosmiczną NASA, którego przedmiotem jest stworzenie sieci 4G na Księżycu;
  2. system ma być jak najmniejszy i odporny na działanie czynników takich, jak promieniowanie czy próżnia.

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) podpisała kontrakt z firmą Nokia (a konkretniej jej amerykańskim oddziałem), którego przedmiotem jest stworzenie sieci internetowej w standardzie 4G na Księżycu. System będzie częścią programu Tipping Point i ma umożliwić znacznie skuteczniejszą komunikację na powierzchni ziemskiego satelity. Koncern otrzymał na ten cel grant w wysokości 14,1 mln dolarów.

Technologia będzie wykorzystywana m.in. do streamowania materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości, nawigacji oraz kontrolowania łazików. Co ciekawe, dzięki braku obiektów blokujących sygnał, takich jak budynki czy drzewa, 4G ma działać na Księżycu lepiej niż na Ziemi (m.in. dlatego uznano standard LTE za wystarczający dla tego przedsięwzięcia, choć należy się spodziewać, że w przyszłości zostanie ulepszony do 5G). Sieć nie będzie też wymagała wznoszenia wysokich masztów – celem jest stworzenie jak najmniejszego systemu, który równocześnie będzie dobrze znosił trudne, księżycowe warunki (mowa m.in. o promieniowaniu, próżni, czy drganiach w trakcie podróży).

Znaczące inwestycje NASA w demonstracje innowacyjnych technologii, prowadzone przez małe i duże firmy amerykańskie w dziewięciu stanach, poszerzą to, co jest możliwe w przestrzeni kosmicznej i na powierzchni księżyca. NASA i branża wspólnie budują szereg możliwości, które mają wspierać trwałą obecność na Księżycu i przyszłe ludzkie misje na Marsa – powiedział w komunikacie prasowym administrator NASA, Jim Bridenstine.

  1. NASA – strona oficjalna
  2. Nokia – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.