Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 października 2020, 10:47

autor: Aquma

25% rynku procesorów w rękach AMD; kończy się dominacja Intela

Na platformie Steam pojawiła się kolejna edycja ankiety sprzętowej. Wynika z niej, że koncern AMD kontroluje już ponad 25% rynku procesorów. Dane wskazują też na stagnację w sektorze powiązanym z hełmami VR.

25% rynku procesorów w rękach AMD; koniec dominacji Intela - ilustracja #1
AMD stopniowo odbiera rynek Intelowi.

W SKRÓCIE:

  1. AMD kontroluje 25,59% rynku procesorów;
  2. na rynku VR zapanowała stagnacja – od lipca liczba hełmów podłączonych do kont Steam niemal się nie zmienia;
  3. pośród kart graficznych nadal przoduje GeForce GTX 1060, choć jego pozycja stopniowo słabnie.

Na stronie Steama opublikowano kolejną ankietę sprzętową. Pokazuje ona, z jakich podzespołów korzystają użytkownicy platformy. Z danych można wyciągnąć kilka ciekawych informacji. Chyba najbardziej interesujący jest fakt, że firma AMD kontroluje już 25,59% rynku procesorów. Rośnie przy tym liczba użytkowników wybierających CPU z ośmioma fizycznymi rdzeniami (przyrost o 0,62% względem poprzedniego miesiąca).

Ankieta sprzętowa. Źródło: Steam. - 25% rynku procesorów w rękach AMD; kończy się dominacja Intela - wiadomość - 2020-10-05
Ankieta sprzętowa. Źródło: Steam.

Kolejnym interesującym detalem jest kondycja rynku hełmów VR. Liczba gogli podłączonych do kont Steam niemal nie ruszyła z miejsca od lipca (wówczas zanotowano rekordowe 1,93%, podczas gdy obecnie jest to 1,88%). Wygląda na to, że po świetnych wynikach w pierwszym i drugim kwartale 2020 roku (związanych w dużej mierze z premierą strzelanki Half-Life: Alyx), wirtualna rzeczywistość popadła w stagnację. Największą popularnością cieszą się hełmy Oculus Rift S (24,93%), HTC Vive (20,41%) oraz Valve Index (16,41%).

Hełmy VR – popularność marek. Źródło: Steam. - 25% rynku procesorów w rękach AMD; kończy się dominacja Intela - wiadomość - 2020-10-05
Hełmy VR – popularność marek. Źródło: Steam.

Pośród kart graficznych największą popularnością nadal cieszy się GeForce GTX 1060, choć jego pozycja stopniowo słabnie (-0,38%). Kolejne kilka miejsc również jest zajmowanych przez układy z rodziny Pascal (GeForce GTX 1050 Ti oraz GeForce GTX 1050). Jedynym przedstawicielem GPU „czerwonych” jest Radeon RX 580, którego znajdziemy na dziesiątej pozycji.

Najpopularniejsze karty graficzne. Źródło: Steam. - 25% rynku procesorów w rękach AMD; kończy się dominacja Intela - wiadomość - 2020-10-05
Najpopularniejsze karty graficzne. Źródło: Steam.
  1. Steam – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.