Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPS1
Okładka X-Men vs. Street Fighter (PS1)
OkładkaX-Men vs. Street Fighter (PS1)

X-Men vs. Street Fighter PS1

Bijatyka opracowana przez firmę Capcom, która zadebiutowała na automatach arcade, a po pewnym czasie trafiła również na konsolę PlayStation 1. W X-Men vs. Street Fighter toczymy pojedynki na dwuwymiarowych arenach, wcielając się w jednego z siedemnastu zróżnicowanych zawodników.

Bijatyki | 2D | na 2 osoby | crossover | Marvel Comics | podzielony/wspólny ekran

Kolekcja gier
Obserwuj grę

X-Men vs. Street Fighter Premiera PS1

26lutego1998

producent: Capcom wydawca: Capcom

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

X-Men vs. Street Fighter to bijatyka opracowana przez firmę Capcom, która trafiła między innymi na konsolę PS1. Produkcja, oparta na mechanizmach wypracowanych na potrzeby gier X-Men: Children of the Atom oraz Marvel Super Heroes, dała początek serii Marvel vs. Capcom.

Mechanika

Podobnie jak w pozostałych mordobiciach Capcomu, w X-Men vs. Street Fighter toczymy pojedynki na dwuwymiarowych arenach. Przed rozpoczęciem zmagań wybieramy dwie postacie – niemniej, w przeciwieństwie do wersji przeznaczonej na automaty arcade, na konsoli Sony nie możemy przełączać się pomiędzy nimi w trakcie walki, gdyż drugi zawodnik wkracza na pole bitwy jedynie w określonych momentach; ponadto starcia składają się nie z jednej, a z dwóch lub trzech rund.

Autorzy oddają do naszej dyspozycji siedemnastu bohaterów, wśród których pojawiają się zarówno zawodnicy znani z gier spod szyldu Street Fighter (jak Dhalsim, Chun-Li oraz Ryu), jak i tytułowi X-Meni (wśród których można znaleźć między innymi Rogue, Gambita i Szablozębnego). System walki opiera się na rozbudowanym systemie kombosów; dodatkowo po naładowaniu specjalnego paska (Hyper Combo Gauge) można skorzystać z potężnych ataków nierzadko potrafiących odmienić losy niejednej potyczki.

Tryby gry

W przyswojeniu zasad, jakimi rządzą się pojedynki w wydanym na platformie PS1 X-Men vs. Street Fighter pomaga obecność trybu treningowego (Training Mode). Ponadto, oprócz podstawowych wariantów rozgrywki, czyli Arcade Mode (gdzie bierzemy udział w serii pojedynków, starając się dotrzeć do starcia z finałowym bossem) oraz Versus Mode (pozwala on na rzucenie wyzwania drugiemu graczowi, w ramach lokalnego trybu multiplayer), produkcja oferuje moduł Survival Mode, w którym stawiamy czoła niekończącym się falom adwersarzy.

Kwestie techniczne

Sprite'y bohaterów stworzonych przez firmę Capcom zostały zaczerpnięte z gry Street Fighter Alpha 2 – niemniej, chcąc zrównać możliwości bojowe tych wojowników ze zdolnościami mutantów, autorzy byli zmuszeni do wprowadzenia zmian w sile wyprowadzanych przez nich ataków). Źródłem inspiracji dla modeli zawodników wykreowanych przez Marvela był natomiast serial animowany X-Men – aktorzy wcielający się w nim w konkretne postacie udzieliły głosu ich wirtualnym odpowiednikom.

Ostatnia modyfikacja 6 lutego 2018

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: wspólny ekran   Liczba graczy: 1-2  

Wymagania wiekowe X-Men vs. Street Fighter: 12+