Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord (1984) (PC)
OkładkaWizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord (1984) (PC)

Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord (1984) PC

Pierwsza odsłona kultowej serii komputerowych RPG, stworzona przez Andrew Greenberga i Roberta Woodheada w 1981 roku na komputery Apple II (PeCetowa reedycja ukazała się trzy lata później).

RPG | FPP | fantasy | klasyczne RPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord (1984) Premiera PC

3czerwca1984

producent: Sir-Tech wydawca: Sir-Tech

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord (1984)

Eye of the Beholder

Ultima I: The First Age of Darkness

The Wizard's Castle

Pierwsza odsłona kultowej serii komputerowych RPG, stworzona przez Andrew Greenberga i Roberta Woodheada w 1981 roku na komputery Apple II (PeCetowa reedycja ukazała się trzy lata później). Gracz pokieruje drużyną złożoną maksymalnie z sześciu bohaterów a jego głównym zadaniem będzie zabicie złego czarnoksiężnika Werdny i odzyskanie potężnego amuletu, który niegdyś należał do Trebora, tytułowego Mad Overlorda. Werdna, który zaszył się na dziesiątym poziomie olbrzymiego labiryntu, nie jest jedynym przeciwnikiem jakiego gracz napotka podczas gry. W trakcie eksploracji podziemnych jaskiń, przyjdzie mu się niejednokrotnie zmierzyć z najróżniejszymi monstrami, które pragną tylko jednego – jego śmierci.

Tworząc drużynę, gracz może wybierać spośród pięciu ras (człowiek, elf, krasnolud, gnom, hobbit) oraz ośmiu profesji (m.in. kapłan, mag, wojownik i złodziej). Wszyscy bohaterowie opisani są za pomocą sześciu współczynników (siła, pobożność, inteligencja, żywotność, zręczność i szczęście), które można zwiększać po awansie na kolejny poziom doświadczenia.

Labirynt, po którym przyjdzie nam się poruszać widzimy z perspektywy pierwszej osoby (obrót co 90 stopni). Składa się on z kresek oznaczających kontury ścian, natomiast jedyne bardziej zaawansowane elementy graficzne to wizerunki potworów, z którymi aktualnie walczymy a także skrzynie i im podobny asortyment. Wizardry to produkt typowo tekstowy i to właśnie za pomocą licznych komunikatów wydaje się rozkazy drużynie. Jeśli kogoś nie przeraża prostota wizualna i nieco toporny interfejs, Wizardry dostarczy mu z pewnością solidnej porcji rozrywki.

Ostatnia modyfikacja 15 września 2023

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,9 / 10 na podstawie 222 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord (1984): Odpowiednia dla każdego wieku.