Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 września 2023, 07:31

autor: Adrian Werner

Jedna z najstarszych gier RPG po 42 latach dostała remake, można już zagrać

Ukazała się gra Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord, czyli remake jednej z najważniejszych produkcji w historii rozwoju gatunku RPG.

Źródło fot. Digital Eclipse
i

We wczesnym dostępie zadebiutowała gra RPG Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord. To remake wydanej w 1981 roku na komputer Apple II pierwszej odsłony tej klasycznej serii.

 1. Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord można kupić w Steam Early Access za 138,99 zł.
 2. Produkcja dostępna jest także w serwisie GOG.com, gdzie dzięki promocji z okazji premiery kosztuje tylko 116,79 zł.
 3. Gra nie oferuje polskiej wersji językowej.
 4. Autorzy przewidują, że pełna wersja ukaże się pod koniec 2024 roku, ale zastrzegają, iż premiera wydania 1.0 może się opóźnić, jeśli okaże się to konieczne.
 5. Za projekt odpowiada studio Digital Eclipse, które wyspecjalizowało się w przypominaniu graczom starych produkcji. Zespół niedawno wypuścił The Making of Karateka, a wcześniej przygotował takie tytuły jak Street Fighter: 30th Anniversary Collection, Disney Classic Games Collection czy Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection.
 6. Obecnie w planach jest wyłącznie wydanie na PC, ale wszystkie poprzednie gry Digital Eclipse ukazały się również na konsolach, więc spodziewamy się, że z Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord będzie podobnie, gdy produkcja osiągnie wersję 1.0.
Jedna z najstarszych gier RPG po 42 latach dostała remake, można już zagrać - ilustracja #1

Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord to jedna z najważniejszych gier w historii gatunku RPG.

W 1981 była to produkcja rewolucyjna, gdyż jako pierwsza wprowadziła do gatunku RPG drużyny w stylu, który znamy ze współczesnych projektów tego typu. Konwersja projektu na japońskie komputery i konsole okazała się tak popularna, że uznaje się ją za jedną z głównych inspiracji takich serii jak Final Fantasy czy Dragon Quest.

W rezultacie dzisiaj marka Wizardry jest znacznie popularniejsza w Kraju Kwitnącej Wiśni niż na rynkach zachodnich. W sumie Japończycy przygotowali aż 39 różnych produkcji z tej marki, z czego tylko pięć doczekało się wersji anglojęzycznych.

Remake wiernie odtwarza zawartość pierwowzoru. Autorzy przygotowali nową oprawę graficzną i wprowadzili wiele ulepszeń rozgrywki oraz interfejsu, ale same zasady zabawy są identyczne z tym, co gracze otrzymali w 1981 roku.

Otrzymujemy więc równie wysoki poziom trudności co w pierwowzorze, ale elementy takie jak walka, rzucanie zaklęć czy zarządzanie drużyną są znacznie wygodniejsze. Niemniej dla purystów przygotowano opcję zabawy ze starym interfejsem.

 1. Oficjalna strona gry

Na koniec warto wspomnieć o wymaganiach sprzętowych gry

Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord – minimalne wymagania sprzętowe na PC

 1. Procesor: AMD Ryzen 7 3750H
 2. Karta graficzna: AMD Radeon RX Vega 10
 3. Pamięć RAM: 16 GB
 4. Miejsce na dysku: 2 GB
 5. System operacyjny: Windows 10 64-bit

Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord – zalecane wymagania sprzętowe na PC

 1. Procesor: Intel Core i5-6400 CPU 2,7 GHz
 2. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 970
 3. Pamięć RAM: 16 GB
 4. Miejsce na dysku: 2 GB
 5. System operacyjny: Windows 10 64-bit

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Adrian Werner

Adrian Werner

Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl – piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów – Adrian nigdy nie odmówi dobrej opowieści.

więcej