Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Wizardry IV: The Return of Werdna (PC)
OkładkaWizardry IV: The Return of Werdna (PC)

Wizardry IV: The Return of Werdna PC

Czwarta część kultowej serii RPG Wizardry, przynosząca sporą ilość zmian w mechanice rozgrywki. Gracze wcielają się w postać pokonanej w pierwszej części gry czarodziejki Werdny, która odzyskując swe moce postanawia zemścić się za doznane krzywdy.

RPG | FPP | fantasy | klasyczne RPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Wizardry IV: The Return of Werdna Premiera PC

15grudnia1988

producent: Sir-Tech wydawca: Sir-Tech

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Mimo zwieńczenia trylogii Wizardry, autorzy tego popularnego cyklu gier cRPG, firma Sir-Tech, postanowili kontynuować serię, oferując graczom nowe przygody w znanym już uniwersum cyklu. Czwarta odsłona Wizardry niesie jednak ze sobą sporą ilość zmian w mechanice rozgrywki, gdyż zamiast kontrolowania całej drużyny, w grze kierujemy wyłącznie jedną postacią.

Bohaterką gry jest zła czarodziejka Werdna, którą w finale pierwszej części serii drużyna śmiałków pokonała i uwięziła w głębokich lochach. Obdarta ze swych mocy i uwięziona w swym dawnym królestwie, chroniona jest przez pułapki i zastępy monstrów, które sama stworzyła. Z czasem Werdna zaczyna jednak stopniowo odzyskiwać swe dawne umiejętności, w tym niezwykle cenną zdolność przywoływania potworów. Z ich pomocą czarodziejka odzyskuje wolność i postanawia dokonać zemsty za doznane krzywdy.

Gracze wcielają się w postać złowrogiej Werdny, a celem zabawy jest pomóc jej w wydostaniu się na powierzchnię dziesięciopoziomowych lochów i odzyskaniu pełni dawnych mocy. W odróżnieniu od poprzednich części cyklu, kierujemy więc nie całą drużyną, ale pojedynczym bohaterem. Zmianie uległ także system rozwoju postaci. W Wizardry IV nie zdobywamy bowiem doświadczenia, lecz kolekcjonujemy ukryte w różnych miejscach podziemi magiczne pentagramy. Każdy z nich sprawia, że moce bohaterki stają się coraz potężniejsze i pozwalają na przywracanie zdrowia oraz przywoływanie coraz silniejszych potworów. Podczas gry Werdna walczy nie tylko z rozmaitymi monstrami, ale także strażnikami i poszukiwaczami przygód, przypominającymi bohaterów trzech pierwszych części serii.

Wizardry IV bazuje na nieco zmodyfikowanej wersji silnika wykorzystanego w pierwszych odsłonach cyklu, choć pod względem oprawy nie wyróżnia się w sposób znaczący. Ze względu na brak punktów doświadczenia, odczuwalnie zwiększony został poziom trudności rozgrywki. Autorzy zaserwowali graczom również trzy alternatywne zakończenia, z których jedno zyskało opinię najtrudniejszego zadania w całej historii serii.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,8 / 10 na podstawie 94 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Wizardry IV: The Return of Werdna: Odpowiednia dla każdego wieku.