Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCXBOXPS2
Okładka Winning Eleven 8 (PC)

Pro Evolution Soccer 4

Winning Eleven 8 | PES 4

Pro Evolution Soccer 4 to gra sportowa, stanowiąca czwartą odsłonę futbolowego cyklu rozwijanego przez zespół deweloperski firmy Konami pod kierownictwem Shingo „Seabassa” Takatsukiego.

Sportowe | piłka nożna

Okładka Winning Eleven 8 (PC)

producent: Konami

wydawca: Konami

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

15paź2004

PS2

22paź2004

XBOX

2gru2004

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Pro Evolution Soccer 4 to kolejna odsłona znakomitej serii gier piłkarskich w Stanach Zjednoczonych i Azji znanej jako Winning Eleven. Pozycja tworzona przez Konami pod przewodnictwemShingo „Seabassa” Takatsukiego zyskała fanów głównie za sprawą swego realizmu i intuicyjnej kontroli zawodników.

Pozycja ta, w stosunku do swych poprzedniczek, jeszcze bardziej uwidocznia indywidualne cechy zagrań poszczególnych piłkarzy. Każdy zawodnik porusza się w sposób typowy tylko dla siebie, zarówno z futbolówką, jak i bez niej. Własny jest także sposób prowadzenia piłki, w czym pomaga nowy system dryblingu. To głównie dzięki niemu wszyscy piłkarze mają swoje ulubione zagrania, warto dodać, że dotyczy to nie tylko napastników, lecz również obrońców.

W związku z powyższym do gry dodano wiele nowych trików i charakterystycznych zagrań. Zmodyfikowany został też system wykonywania rzutów wolnych i karnych. Od tej części stałe fragmenty wykorzystywać można nie tylko przez zagranie bezpośrednie. Zwiększa to znacznie ilość możliwości na rozegranie piłki.

Grafika to ponownie krok w przód. Modele piłkarzy, zwłaszcza tych znanych, są wykonane bardzo dokładnie. W trakcie zabawy, przy zmieniających się warunkach pogodowych, stroje brudzą się w dynamiczny sposób. Na boisku, co jest novum w serii, możemy spotkać sędziego, a jego sztuczna inteligencja jest na wyższym poziomie, niż to miało miejsce w PES3. Potrafi on w odpowiednim momencie uspokoić grę, a innym razem puścić akcję pomimo faulu (przywilej korzyści).

W Pro Evolution Soccer 4 znajdziemy blisko dwieście zespołów. Na tę liczbę składa się 138 drużyn klubowych i blisko sześćdziesiąt reprezentacji. Po raz pierwszy wykupiono licencje na prawdziwe dane zawodników grających w lidze hiszpańskiej, angielskiej, włoskiej, francuskiej, holenderskiej i niemieckiej.

Znacznie ciekawszy jest tryb Ligi Mistrzów, gdzie dużą rolę odgrywa morale zawodników. Wymusza to nieraz rotacje w składzie, zwłaszcza, że w sezonie zdarzają się też kartki i kontuzje. Nowe strategie pozwalają jednak na skuteczne uzupełnianie luk w zespole. Opcja „My Best Eleven” umożliwia zapisanie naszego ulubionego składu, gdy ten jest w najlepszej formie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 2592 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 159,90 PLN

Gry podobne do Pro Evolution Soccer 4

Klasyfikacja PEGI Pro Evolution Soccer 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Pro Evolution Soccer 4

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 1.5 GHz
  • 512MB RAM
  • karta grafiki 64MB (GeForce 3 lub lepsza)
  • 3 GB HDD
Microsoft Xbox

Microsoft Xbox

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live!
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • multitap
Pro Evolution Soccer 4 - recenzja gry
Pro Evolution Soccer 4 - recenzja gry

Recenzja 16 grudnia 2004, 13:46

Tego typu sprawami zająć można się w innym trybie, wspomnianym już przeze mnie Master League. Najogólniej mówiąc rozpoczynamy tutaj zabawę w najniższej klasie rozgrywkowej z bardzo słabym zespołem (niezależnie od wybranego klubu, skład zawsze będzie taki sam). Zadaniem dla grającego jest oczywiście wspięcie się na same szczyty. Trzeba kupować i sprzedawać zawodników, negocjować stosowne kontrakty, aranżować wewnętrzne sparingi etc. Jednym słowem, poza faktem rozgrywania meczów piłkarskich na głowę użytkownika spada cała masa innych, już czysto menedżerskich obowiązków. Trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie dość ciekawe, jednakże strasznie nieczytelny interfejs skutecznie odpycha od zagłębiania się we wszystkie tajniki tego trybu. Szkoda, bo ocena mogłaby być jeszcze wyższa...

PC
XBOX
PS2