Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka Wing Commander (PC)

Wing Commander PC

Jako początkujący pilot, bezpośrednio po akademii, zostajemy wciągnięci w wir kosmicznej wojny z rasą Kilrathi. Służbę rozpoczynamy na okręcie flagowym konfederacji TCS Tiger’s Claw, operującym w sektorze Vega.

Symulacje | FPP | science fiction | kosmiczne | Xbox Game Pass | EA Play

PC Windows
Okładka Wing Commander (PC)

producent: Origin Systems

wydawca: Origin Systems

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

27września1990

Stworzony przez firmę Origin w 1990 roku Wing Commander wyznaczył nowe ścieżki rozwoju symulatorów kosmicznych. Stało się tak nie tylko przez zastosowanie nowoczesnych technik graficznych i muzycznych (jako jedna z pierwszych gra wykorzystywała tryb VGA i została zoptymalizowana pod kątem współpracy z kartami Sound Blaster) , ale głównie za sprawą interesującej fabuły i zróżnicowanym misjom bojowym. Grę zaczynamy jako początkujący pilot, który bezpośrednio po ukończeniu akademii zostaje wciągnięty w wir kosmicznej wojny z rasą Kilrathi. Służbę rozpoczynamy na okręcie flagowym konfederacji TCS Tiger’s Claw, operującym w sektorze Vega, gdzie teoretyczne przygotowanie przyjdzie nam zmierzyć z bezwzględnym wrogiem ludzkości.

Głównym atutem samej walki było innowacyjne wprowadzenie skrzydłowych, wzorowane na lotnictwie wojskowym. W czasie wykonywania misji nie jesteśmy już pozostawieni sami sobie, lecz towarzyszy nam wsparcie, z którym w dodatku można się komunikować i wydawać proste polecenia, typu atakuj mój cel, atakuj dowolny cel, wracaj do bazy itp. Misje są zróżnicowane: niektóre wymagają zlikwidowania wszystkich przeciwników w sektorze, inne zaatakowania większych krążowników czy transportowców, a jeszcze inne zmuszą nas do ochrony własnych konwojów. Wymaga to starannego przygotowania do każdej misji, wyboru odpowiedniego statku i wykorzystania jego atutów w walce. Co najważniejsze fabuła gry nie jest liniowa - wojnę z Kilrathi można wygra, ale i przegrać. Sposób wykonania przez nas misji będzie miał ogromne znaczenie na dalszy przebieg wojny.

Olbrzymi sukces gry spowodował szybkie wypuszczenie przez Origin dwóch dodatków, zatytułowanych The Secret Mission i The Secret Mission 2 - Crusade.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 541 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Wing Commander

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Wing Commander

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • IBM PC AT 286
  • 1 MB RAM
  • karta muzyczna + wykorzystuje joystick
Wing Commander Saga: The Darkest Dawn – fani wypuścili darmową kontynuację klasycznej serii
Wing Commander Saga: The Darkest Dawn – fani wypuścili darmową kontynuację klasycznej serii

wiadomość23 marca 2012

Fani klasycznej serii Wing Commander przygotowali jej nieoficjalną kontynuację, którą można pobrać za darmo. W Wing Commander Saga: The Darkest Dawn ponownie zasiadamy za sterami myśliwców, aby zmierzyć się z rasą Kilrathi. Prace nad tym projektem trwały aż 10 lat.

Darmowy Wing Commander z okazji 20-lecia powstania kultowego symulatora?
Darmowy Wing Commander z okazji 20-lecia powstania kultowego symulatora?

wiadomość28 września 2010

Paul Barnett, dyrektor kreatywny firmy Mythic Entertainment, poinformował za sprawą Twittera, że z uwagi na 20 rocznicę powstania pierwszej odsłony kultowego Wing Commandera zamierza doprowadzić do wydania zupełnie darmowej reedycji kultowego symulatora kosmicznego.

Electronic Arts zabiera się za stare marki?

wiadomość11 sierpnia 2009

W lipcu zastanawialiśmy się, czy Electronic Arts powróci do marek studia Bullfrog. Harvey Elliott z EA Bright Light mówił wtedy, że chętnie zabrałby się za takie projekty, bo dzieła firmy założonej przez Petera Molyneux były wybitne. Jeden z blogów zauważył właśnie wnioski patentowe złożone przez wydawcę i obejmujące nazwy Populous, Theme Park, Wing Commander oraz Road Rash.

Soundtrack z Wing Commandera do kupienia
Soundtrack z Wing Commandera do kupienia

wiadomość30 sierpnia 2007

Dość ciekawą niespodziankę dla graczy przygotowała witryna Amie Street. Otóż oferuje ona możliwość kupna soundtracku z gry ... Wing Commander! Młodzi stażem gracze mogą jej nie kojarzyć, jednak „staruszkom” z pewnością zakręci się łza w oku na wspomnienie produkcji firmy Origin. Produkcji, która prawie 17 lat temu zrewolucjonizowała gatunek symulatorów kosmicznych.

Wing Commander Arena latem 2007 roku
Wing Commander Arena latem 2007 roku

wiadomość23 lutego 2007

Zgodnie z tym, co napisaliśmy wczoraj w oparciu o zakulisowe doniesienia, korporacja Electronic Arts wskrzesza słynną markę Wing Commander. Dziś wiadomo już oficjalnie, że zmierzająca ku konsoli Xbox 360 gra pt. Wing Commander Arena ujrzy światło dzienne latem bieżącego roku i będzie rozprowadzana drogą elektroniczną za pośrednictwem Xbox Live Arcade.