Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Victory and Glory: Napoleon (PC)

Victory and Glory: Napoleon PC

Opracowana przez uznanego twórcę gier planszowych Glenna Drovera turowa gra strategiczna, osadzona w realiach wojen napoleońskich.

Strategiczne | turowe | planszowe | epoka napoleońska | historyczne

PC Windows
Okładka Victory and Glory: Napoleon (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

17marca2016

17marca2016

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Victory and Glory: Napoleon to osadzona w realiach wojen napoleońskich turowa gra strategiczna na PC. Za jej powstanie odpowiedzialny jest uznany twórca gier planszowych Glenn Drover oraz jego studio Electric Games. Produkcja tytułu została częściowo sfinansowana dzięki udanej kampanii na serwisie Kickstarter, obejmującej zarówno samą grę wideo, jak i jej planszowy odpowiednik.

Fabuła

W grze wcielamy się w postać Napoleona Bonaparte, próbując przepisać na nowo historię Europy z początku XIX wieku. Fabuła obejmuje sześć zróżnicowanych scenariuszy o odmiennych warunkach startowych, w których armie legendarnego cesarza Francuzów stawiają czoła koalicji kilkunastu europejskich krajów pod wodzą Brytyjczyków. W pierwotnej wersji gry wśród wspomnianych scenariuszy znalazły się: The Second Coalition (1800), The Dash for the Danube (1805), Who’s Next (1806), The Austrian Phoenix and the Spanish Quagmire (1809), Into Russia (1812), oraz Defending the Empire (1813).

Mechanika

Mechanika zabawy w grze Victory and Glory: Napoleon łączy cechy klasycznych strategii turowych z elementami gier planszowych i karcianych. Rozgrywka toczy się na rozległej mapie Europy, obejmującej okres od 1800 do 1818 roku i koncentruje się na taktycznych bitwach lądowych i morskich, w których czynimy użytek z szeregu zróżnicowanych jednostek m.in. piechoty, kawalerii, artylerii oraz czołowych dowódców dla każdego z krajów, biorących udział w wojennych zmaganiach.

Podczas każdej tury gracze przesuwają liczone nawet w setkach jednostki po mapie strategicznej. W momencie, w którym wejdziemy na tereny zajmowane przez wroga, rozpoczyna się walka, w której każda ze stron rzuca określoną liczbą kości (w zależności od cech posiadanych jednostek). Wynik starcia uzależniony jest od stosunku zadanych obrażeń do otrzymanych. Gdy jest niewielka, jednostki mogą być wycofane lub zreorganizowane. Znacząca przegrana prowadzi do permanentnego usunięcia ich z pola bitwy.

Choć całość czerpie z rozwiązań typowych dla gier planszowych, rozgrywka odznacza się jednak sporą głębią taktyczną, a każdy rodzaj wojska dysponuje określonymi bonusami w przypadku walki z jednostkami innych rodzajów. Premiowane jest też łączenie poszczególnych armii, bądź ustawianie ich w konkretne formacje bojowe. Istotnym modyfikatorem rozgrywki są także specjalne karty wydarzeń, które odzwierciedlają faktyczne zdarzenia historyczne; pozwalają one na zrekrutowanie dodatkowych sił lub zapewniają im określone bonusy. Każdą rozgrywkę zaczynamy z losowym zestawem kart, który w toku zabawy powiększa się.

Tryby gry

Wydana na PC gra Victory and Glory: Napoleon przewiduje wyłącznie opcję zabawy dla jednego gracza. Podczas każdej rozgrywki wcielamy się więc w rolę cesarza Francuzów, stawiając czoła koalicji innych europejskich krajów.

Kwestie techniczne

Pod względem oprawy Victory and Glory: Napoleon odznacza się oprawą graficzną typową dla gatunku „grand strategy”, przypominając chociażby wczesne produkcje z cyklu Europa Universalis. Całość mocno nawiązuje do swego planszowego odpowiednika, a jednocześnie zrealizowana została w sposób czytelny i okraszona utrzymanymi w klimacie epoki ilustracjami wojsk i wydarzeń.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Victory and Glory: Napoleon

Wymagania wiekowe Victory and Glory: Napoleon

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Victory and Glory: Napoleon

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 2.0 GHz
  • 1 GB RAM (2 GB RAM - 64-bit)
  • 1 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8/8.1/10