Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Trespasser (PC)

Trespasser PC

Opracowana przez studio DreamWorks Interactive pierwszoosobowa strzelanina z dinozaurami w roli głównej, nawiązująca do wydarzeń ukazanych w filmie Park Jurajski: Zaginiony Świat.

Akcji | FPP | dinozaury | strzelanki

PC Windows
Okładka Trespasser (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

31października1998

Kolekcja gier
Obserwuj grę

„Trespasser” to obok słynnego „Turoka” jedna z pierwszych gier FPS z dinozaurami w rolach głównych. W przeciwieństwie do innych reprezentantów gatunku autorzy opisywanej gry nieco większy nacisk położyli na wysoki realizm rozgrywki, gra jest przez to nieco trudniejsza, wymaga również większego zaangażowania ze strony gracza. Fabuła „Trespassera” wyraźnie nawiązuje do wydarzeń z filmu „Park Jurajski: Zaginiony Świat”, właściwa gra rozpoczyna się jednak kilka miesięcy później. Miejsce, w którym znajdował się park, jest całkowicie zniszczone, nie oznacza to jednak, iż pozbyto się wszystkich dinozaurów. Gracz wciela się w postać młodej kobiety o imieniu Anne, która w wyniku awarii samolotu trafiła na wyspę opanowaną przez prehistoryczne gady. Główna bohaterka wyrusza na poszukiwania środka transportu, dzięki któremu mogłaby opuścić wyspę. Autorzy przygotowali w sumie osiem rozbudowanych poziomów. Warto dodać, iż większość etapów rozgrywa się na powierzchni przy czym trafiają się także poziomy, które wymagają badania okolicznych zabudowań, na przykład w poszukiwaniu radia czy dodatkowej amunicji. Gracz ma do wykonania kilka określonych celów, które są ukazywane w podręcznym dzienniczku. Warto przy tym dodać, iż każde z zadań może być wykonane na wiele różnych sposobów. Przykładowo, aby przedostać się do zamkniętego budynku można spróbować odszukać specjalną kartę magnetyczną, wybić jedno z okien lub wdrapać się na dach i skorzystać ze specjalnej klapy.

Na szczególną uwagę zasługuje moduł odpowiedzialny za fizykę świata, którego można uznać za protoplastę słynnego Havoka. Większość napotykanych przedmiotów można popchnąć lub przesunąć, niejednokrotnie może to pomóc w zaliczeniu jakiegoś zadania czy pozbyciu się jednego z przeciwników (np. poprzez zrzucenie na niego ciężkiego przedmiotu). Gracz na swojej drodze spotyka kilka gatunków dinozaurów, między innymi Velociraptory, Triceratopsy czy słynnego T-Rexa. Z niektórymi przeciwnikami można podjąć walkę, w przypadku spotkania większej grupy wrogów jedynym skutecznym rozwiązaniem jest jednak ucieczka. Autorzy gry zadbali również o wysoki stopień inteligencji napotykanych drapieżników, w zależności od sytuacji mogą one zignorować gracza, spróbować zaatakować go z zaskoczenia lub łączyć się w grupy. Arsenał dostępnych broni obejmuje kilka modeli pistoletów (Desert Eagle .44, .357 Magnum, .38 Special, Ruger Redhawk .44), shotguna oraz ciężki karabin maszynowy.

Oprawa graficzna gry w momencie jej premiery (1998 rok) prezentowała bardzo wysoki poziom. Wyspa, na której rozgrywa się akcja gry jest dość rozbudowana, szczególny nacisk położono na dokładne modele dinozaurów. Oprawa dźwiękowa ma przede wszystkim pomagać w budowaniu klimatu rozgrywki, warto dodać, iż dialogi głównych bohaterów są wypowiadane przez profesjonalnych aktorów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 347 głosów czytelników.

Gry podobne do Trespasser

Wymagania wiekowe Trespasser

16+

Wymagania sprzętowe Trespasser

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • CPU 266MHz
  • 64MB RAM
  • akcelerator 3D
  • DirectX 6.0
  • 120MB na HDD
Trespasser na CryEngine, czyli fanowski remake
Trespasser na CryEngine, czyli fanowski remake

wiadomość23 grudnia 2013

Trwają prace nad remake'iem Trespasser - stareńkiego FPS-a z dinozaurami w roli głównej. Projekt powstaje jako modyfikacja do gry Crysis, a więc wykorzysta technologię CryEngine 2. Zobacz, jak mod wypada na tle oryginału.