Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweNDS
Okładka Theresia (NDS)

Theresia NDS

Theresia to wyprodukowana przez studio WorkJam gra przygodowa w konwencji pierwszoosobowego horroru. Gracze mają okazję poznać dwie mroczne historie, kierując odrębnie poczynaniami kobiety i mężczyzny.

Przygodowe | survival horror | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo DS
Okładka Theresia (NDS)

producent: WorkJam

wydawca: pQube

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji NDS:

11września2008

Theresia, znana na dalekowschodnim rynku jako Theresia: Dear Emile, to gra przygodowa w klimacie horroru, której akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Tytuł został stworzony przez japońskiego dewelopera WorkJam, specjalizującego się w robieniu detektywistycznych przygodówek na przenośne konsole oraz telefony komórkowe i znanego z produkcji takich tytułów jak choćby seria Jake Hunter. Theresia została wydana na platformę Nintendo DS, a jej port zagościł na iPhonach pod nazwą Theresia: Dear Martel.

Jest to opowieść o pokręconej miłości i bolesnej rozpaczy. Rozgrywka podzielona jest na dwie osobne historie, w których kierujemy poczynaniami dwójki bohaterów cierpiących na amnezję. W pierwszej z nich jest to młoda dziewczyna, która w nieznanych okolicznościach budzi się w dziwnym więzieniu. W drugiej młody mężczyzna budzi się wewnątrz starego sierocińca. Oboje muszą zwiedzić te mroczne miejsca w poszukiwaniu wyjścia i przy okazji znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak: kim są, jak się tam znaleźli i o co w ogóle chodzi. W czasie swej ucieczki natrafiają na masę zagadek do rozwiązania i pułapek do ominięcia. Przychodzi im również stawić czoła swoim wewnętrznym demonom.

Przemierzamy mroczne korytarze i zanurzamy się w mroczny klimat opuszczonego więzienia bądź sierocińa w poszukiwaniu wyjścia, po drodze zbieramy przedmioty i notatki oraz rozwiązujemy napotkane na naszej drodze zagadki, które stopniowo ujawniają ponury i pokręcony wątek fabularny. W rozgrywce wykorzystywany jest stylus, którym odpowiednio klikamy na jeden z czterech kierunków, w których poruszać się może nasza postać. Górny ekran wyświetla pomocną mapę, dzięki której trudno jest nam się zgubić. Droga wypełniona jest różnego rodzaju pułapkami, które uaktywniają się raniąc bohatera/-kę przy nieostrożnym klikaniu na elementy otoczenia bądź naciskaniu nieodpowiednich przełączników. Zmusza to gracza do ostrożnego podejmowania decyzji, budując tym samym napięcie.

Grafika dzieli się na trójwymiarowe korytarze i rysowane w dwóch wymiarach pomieszczenia. Na szczególną uwagę zasługuje muzyka i dźwięki, nierzadko w postaci przeraźliwych jęków i szmerów, które podczas przechadzania się przez zaciemnione korytarze potrafią zjeżyć włosy na karku. Nie brakuje również przerywników filmowych budujących klimat gry.

Theresia jest to jeden z nielicznych tytułów na konsolę NDS, który dostał wysokie wymagania wiekowe; potrafi przerazić i przytłoczyć atmosferą, jego fabuła jest mroczna i pokręcona i na pewno przypadnie do gustu niejednemu fanowi horrorów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Theresia

16+