Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka The Matrix Online (PC)

The Matrix Online PC

The Matrix Online to gra MMORPG stworzona przez firmę Monolith Productions. Akcja osadzona została po wydarzeniach przedstawionych w filmowej trylogii braci Wachowskich. Gracze uczestniczą w toczącej się w Matrycy wojnie pomiędzy ludźmi i maszynami.

RPG | MMO

PC Windows
Okładka The Matrix Online (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

22marca2005

Kolekcja gier
Obserwuj grę

31 lipca 2009 roku serwery gry zostały zamknięte, a firma Sony oficjalnie zakończyła wsparcie tego tytułu.

Gra z gatunku MMOcRPG oparta na motywach słynnej kinowej trylogii autorstwa braci Wachowskich, Matrix, stworzona w studiu Monolith Productions (naturalnie przy ścisłej współpracy z autorami filmu). Akcja rzeczonej produkcji umiejscowiona została w całości w świecie „Matrycy” (nie mamy okazji odwiedzać „realnego świata”) i rozgrywa się po wydarzeniach które opisują trzy filmy fabularne z serii Matrix. Tytuł ten umożliwia tysiącom graczy na wniknięcie do wirtualnego świata i uczestniczenie w wojnie pomiędzy ludźmi, którzy pragną uwolnić się spod jarzma maszyn oraz maszynami i ludźmi, którzy w obliczu dewastacji realnego świata, chcą pozostać w Matrixie.

Akcja niemal w całości osadzona została na terenach mocno zurbanizowanych (metro, kluby nocne, slumsy, drapacze chmur i inne części nowoczesnej metropolii), po których możemy się dowolnie poruszać. Otoczenie jest oczywiście dynamiczne, znaczy to, że w mieście panuje nieustanny ruch, po ulicach poruszają się samochody, piesi, itp. Nasz bohater może uczyć się tych samych umiejętności, które mogliśmy zobaczyć oglądając poszczególne części filmu Matrix, tj. dalekowschodnich sztuk walki, obsługi systemów teleinformatycznych, obsługi wielu rodzajów broni czy pojazdów. Istotną rolę w tej produkcji odgrywa ubiór i to po nim można rozpoznać z jak doświadczonym graczem mamy do czynienia i po której stronie walczy. Na początku mamy zwykłe ubranie, a np. czarna skóra w którą ubrany był Neo, to coś dla rozwiniętych postaci.

  • Zaawansowany trójwymiarowy silnik graficzny. Obszar gry nie jest podzielony na strefy (tzw. zones) tylko jest doczytywany w czasie rzeczywistym. Odtworzono nie tylko lokacje zewnętrze lecz także wewnętrzne, np. 80-piętrowy budynek, w którym można zwiedzić każdy pokój.
  • Duży nacisk położony został na dynamiczną i widowiskową walkę, zarówno wręcz jak i przy pomocy broni.
  • Specjalny system generacji misji (questów) o różnorodnych celach. Misje wykonujemy w specjalnych obszarach (tzw. „Matrix sub-system”), gdzie panują nieco odmienne zasadny niż w standardowych lokajach (to tu w walce korzystamy z technologii „Bullet Time”).
Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: tysiące  

Ocena czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 518 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI The Matrix Online

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Matrix Online

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 1.4 GHz
  • 512MB RAM
  • karta grafiki 64MB (GeForce 3 lub lepsza)
  • 7 GB HDD
The Matrix Online - przed premierą
The Matrix Online - przed premierą

Przed premierą 14 grudnia 2004, 10:56

Jednym z najważniejszych aspektów Matrixa jako elementu popkultury jest lansowana przez filmy, specyficzna moda. Kto w 99. nie marzył o zapinanych na nosie okularach przeciwsłonecznych a la papa Morfeusz? Sutanna Keanu z następnych części nie cieszyła się już takim uznaniem, ale i tak spełniała swą funkcję nadania The One oryginalnego i maksymalnie efektownego wyglądu. Jak łatwo się domyślić, stroje w grze także są bardzo ważnym elementem. Wybór ma być iście gigantyczny na tyle, że spotkanie dwóch identycznie wyglądających postaci (oczywiście nie licząc przypadków celowego upodabniania się do siebie) graniczyć będzie z cudem. Skórzane ciuchy, płaszcze, modne okulary, nakrycia głowy, buty – tylko od nas zależy, co wybierzemy dla swojego „residual self image”. Im bardziej doświadczona będzie nasza postać, tym więcej gadżetów będziemy mieli do wyboru. Chociaż, nie wiem, czy zapchane ubranymi w skórę kozakami ulice będą wyglądać realistycznie.