Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweiOSPCXONESwitchPS4AND
Okładka The First Tree (iOS)
OkładkaThe First Tree (iOS)

The First Tree

Trzecioosobowa gra eksploracyjna stworzona przez niezależnego dewelopera, Davida Wehle'a. W The First Tree śledzimy równolegle losy lisicy poszukującej zaginionego potomstwa oraz młodej pary zmagającej się z problemem śmierci w swym najbliższym otoczeniu.

Przygodowe | TPP | indie | eksperymentalne/artystyczne | eksploracyjne

The First Tree Premiera

14wrz2017

PC

30lis2018

PS4 XONE Switch

18lis2020

iOS AND

Gry podobne do The First Tree

The Pathless

Journey

Sky: Children of the Light

The First Tree to trzecioosobowa przygodówka akcji z podgatunku gier eksploracyjnych, poruszająca poważną tematykę śmierci i osamotnienia. Produkcja jest kolejnym dziełem w dorobku niezależnego dewelopera Davida Wehle’a, autora prostej gry Home is Where One Starts…, nominowanej m.in. do nagrody najbardziej emocjonującej produkcji roku 2015, obok takich tytułów jak Life is Strange czy Ori and the Blind Forest.

Fabuła

Fabuła gry The First Tree zbudowana została w oparciu o dwie powiązane ze sobą historie. Śledzimy więc losy lisicy poszukującj swojego zaginionego potomstwa oraz młodej pary, zmagającej się z problemem śmierci w swym najbliższym otoczeniu. Podczas zabawy przejmujemy bezpośrednią kontrolę nad lisem, którego samotna podróż w poszukiwaniu tytułowego drzewa stanowi próbę odpowiedzi na pytania o źródło życia oraz sens śmierci. Stopniowo odkrywane strzępy historii ukazują zaś związki pomiędzy losem zwierzęcia, a historią pary ludzi.

Mechanika

Ogólne założenia The First Tree nie odbiegają w sposób znaczący od rozwiązań znanych z pierwszej produkcji Davida Wehle’a. Forma rozgrywki daleka jest więc od nastawienia na wynik i rywalizację, a sedno zabawy stanowi eksploracja i odkrywanie kolejnych miejsc, faktów czy przedmiotów, stopniowo układających się w głęboką i poruszającą ważkie tematy historię. W odróżnieniu od Home is Where One Starts, akcja ukazana została z perspektywy trzecioosobowej, a eksploracji towarzyszy nieco więcej elementów platformowych. Całość jest też nieco dłuższa od poprzedniej gry producenta, bo zapewnia ok. 1-2 godziny rozgrywki, jednak liczba faktów, jakie w tym czasie uda nam się odkryć, zależna jest ponownie w znacznej mierze od wrażliwości i dociekliwości gracza.

Kwestie techniczne

O ile Home is Where One Starts starało się w dość realistyczny sposób odtworzyć klimat południowoamerykańskiej prowincji, The First Tree odznacza się zupełnie inną, bardziej symboliczną oprawą wizualną, przypominającą w pewnych aspektach produkcje z serii Shelter. Stworzona na popularnym silniku Unity grafika jest zatem bardziej uproszczona i pełna wyraźnych wielokątów, a jej głównym celem jest wytworzenie unikalnego klimatu, współgrającego z poważną tematyką fabuły.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena użytkowników: 10 / 10 na podstawie 39 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI The First Tree

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

The First Tree Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750/Radeon R7 260X lub lepsza
  • 5 GB HDD
  • Windows XP(SP2)
PC
PS4
XONE
Switch
iOS
AND