Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4PCSwitchWWWXONE
Okładka The Curious Expedition (PS4)

The Curious Expedition

Gra roguelike osadzona w XIX-wiecznych realiach. The Curious Expedition łączy elementy przygodówki, strategii oraz RPG. Stajemy na czele ekspedycji badawczej poszukującej takich miejsc jak Atlantyda czy El Dorado.

RPG | turowe | roguelike | 2D | elementy strategiczne | elementy przygodowe | indie

Okładka The Curious Expedition (PS4)

data premiery gry:

2wrz2016

WWW PC

31mar2020

PS4

2kwi2020

Switch

3kwi2020

XONE

The Curious Expedition to osadzona w XIX-wiecznych realiach roguelike’owa produkcja, łącząca w sobie elementy przygodówki, strategii oraz gry RPG. Za jej powstanie odpowiada niezależne niemieckie studio Maschinen-Mensch. W grze stajemy na czele tytułowej ekspedycji badawczej, aby odkrywać takie miejsca jak Atlantyda czy El Dorado.

Mechanika

Mapy generowane są w sposób proceduralny i podzielone na heksagonalne pola, a sposób ich eksploracji przypomina nieco model znany z serii Civilization. Po dotarciu w interesujące miejsce gra przełącza się w perspektywę typową dla gier przygodowych. Podczas każdej wyprawy natykamy się na wioski zamieszkane przez lokalne plemiona, z którymi możemy się komunikować i handlować. W zdobyciu sławy i – rzecz jasna – skarbów przeszkadzają zaś rozmaite pułapki i klątwy, ukryte w tajemniczych ruinach czy świątyniach. Stawimy też czoła rozmaitym przeciwnikom, takim jak dzikie zwierzęta (w tym także dinozaury), szaleni kanibale oraz zombie i inne groteskowe stworzenia.

W składzie naszej drużyny znalazło się miejsce dla najznamienitszych XIX-wiecznych naukowców i podróżników, m.in. Karola Darwina, Amelii Earhart, Nicoli Tesli czy Marii Skłodowskiej - Curie. Każdy z bohaterów pracuje na swoją własną sławę i reputację oraz włada unikalną, właściwą sobie bronią. Przykładowo Tesla używa wynalezionej przez siebie cewki, rażącej wrogów elektrycznością, zaś Darwin ma w zanadrzu prostą acz skuteczną broń – swój wierny obrzyn. Oprócz wyznaczonego przez nas dowódcy, który zginąć nie może, każdy z pozostałych bohaterów narażony jest na łatwą śmierć. Na szczęście w takim wypadku zyskana przez niego sława i ekwipunek nie przepadają. Jeśli jednak uda nam się utrzymać wszystkich członków wyprawy przy życiu, będziemy mogli wykorzystać ich umiejętności w kolejnych ekspedycjach.

W grze położono spory nacisk na aspekt logistyki i planowania wyprawy. Dobór odpowiedniego sprzętu i umiejętne zarządzanie posiadanymi zasobami jest elementem kluczowym dla przebiegu każdej ekspedycji - musimy wziąć pod uwagę zapasy wody oraz pożywienia i dobrać ekwipunek, który może okazać się przydatny podczas misji np. do walki z wrogami i dzikimi zwierzętami. Możemy też wynająć dodatkowych najemników do obrony drużyny. Nasze możliwości ogranicza jednak zapas gotówki oraz udźwig zwierząt pociągowych, które pełnią rolę tragarzy. Dodatkowo nasze działania w trakcie misji wpływają na stan zdrowia, samopoczucie i morale poszczególnych bohaterów, co może doprowadzić np. do buntu i fiaska całej wyprawy.

Kwestie techniczne

Inspiracje twórców The Curious Expedition zataczają bardzo szerokie kręgi, począwszy od twórczości Juliusza Verne’a i jego Podróży do wnętrza Ziemi na dokonaniach H.P. Lovecrafta skończywszy. Autorzy wykorzystali elementy zarówno współczesnych produkcji indie (FTLSpelunkyDwarf Fortress), jak i klasyków pokroju Gold Rush! Sierry. Dla podkreślenia oldskulowości swej produkcji, całość podano w lubianej przez twórców niezależnych pixel artowej oprawie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Gry podobne do The Curious Expedition

Wymagania wiekowe The Curious Expedition

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe The Curious Expedition

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB GeForce 6200 lub lepsza
  • 150 MB HDD
  • Windows XP
Zapowiedziano Curious Expedition 2 i konsolowe wersje pierwszej części
Zapowiedziano Curious Expedition 2 i konsolowe wersje pierwszej części

wiadomość2 marca 2019

Studio Maschinen-Mensch i firma Thunderful poinformowały, że pracują nad Curious Expedition 2, czyli kontynuacją udanej gry roguelike z 2016 roku. W planach jest również przeniesienie pierwszej części na konsole.

Sukces Overwatch, rozwój Hangar 13 i inne wieści
Sukces Overwatch, rozwój Hangar 13 i inne wieści

wiadomość16 maja 2018

Dziś piszemy o kolejnym rekordzie popularności Overwatch, otwarciu nowego oddziału studia Hangar 13 w Wielkiej Brytanii, świetnej sprzedaży rytmicznej gry VR Beat Saber oraz internetowym demie The Curious Expedition. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

WWW
PC
PS4
XONE
Switch