Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePC
Okładka Tetris (1986) (PC)

Tetris (1986) PC

Legendarna gra zręcznościowa-logiczna, opracowana przez rosyjskiego studenta Alexey’a Pajitnova w 1986 roku. Głównym celem zmagań w Tetris jest układanie spadających do studni klocków w taki sposób, aby tworzyły linie.

Zręcznościowe

PC Windows
Okładka Tetris (1986) (PC)

producent: AcademySoft

wydawca: AcademySoft

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

12maja1986

Legendarna gra zręcznościowa-logiczna, opracowana przez rosyjskiego studenta Aleksieja Pasztinova w 1986 roku. Głównym celem zmagań w Tetris jest układanie spadających do studni klocków w taki sposób, aby tworzyły linie.

Program oferuje sześć rodzajów klocków o skomplikowanych kształtach. Każdy z nich można obracać o 90 stopni i tym samym dopasowywać do istniejącej budowli według własnego widzimisię. Po zapełnieniu danej linii, ta znika ze studni, tworząc miejsce na kolejne. Im więcej linii uda nam się pozbyć z ekranu za jednym zamachem (maksymalnie cztery), tym większy bonus punktowy spływa na konto gracza.

Po utworzeniu kilku(nastu) linii wzrasta poziom trudności, co powoduje przyspieszenie spadania kolejnych elementów do studni. W późniejszych etapach trzeba wykazać się naprawdę sporym refleksem i w ciągu ułamków sekundy podejmować decyzje, gdzie i jak umieścić dany klocek.

Oprawa wizualna Tetrisa nie zachwyca – wszystko w trybie tekstowym, przy użyciu minimalnej ilości kolorów. Dźwięku w ogóle nie ma. Mimo to, rozgrywka potrafi być niezmiernie wciągająca, o czym najlepiej świadczą setki następców zrealizowane na bodaj wszystkie platformy sprzętowe. Tetris na stałe wpisał się do annałów komputerowej rozrywki, głównie jako najczęściej klonowany program w historii branży.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 169 głosów czytelników.

Gry podobne do Tetris (1986)

Wymagania wiekowe Tetris (1986)

odpowiednia dla każdego wieku

Filmowy Tetris będzie trylogią z olbrzymim budżetem
Filmowy Tetris będzie trylogią z olbrzymim budżetem

wiadomość18 maja 2016

Potwierdzono plany stworzenia filmowej adaptacji Tetrisa, kultowej gry, która powstała ponad 30 lat temu. Z najnowszych doniesień wynika, że opowieść zostanie podzielona na trzy części i będzie miała budżet wynoszący 80 milionów dolarów.

Film o Tetrisie w fazie produkcji
Film o Tetrisie w fazie produkcji

wiadomość19 listopada 2015

Moda na czerpanie pomysłów ze świata gier trwa w najlepsze. Tym razem Hollywood za cel obrał sobie zekranizowanie historii Aleksieja Pażytnowa, kreatora kultowego Tetrisa.

Tetris - kultowa logiczna produkcja doczeka się ekranizacji
Tetris - kultowa logiczna produkcja doczeka się ekranizacji

wiadomość1 października 2014

Firma Threshold Entertainment poinformowała, że zamierza zekranizować słynną grę Tetris. Z ujawnionych informacji wynika, że będzie to "epicki film sci-fi". Niestety to praktycznie wszystko, co wiemy obecnie.

Mastah & Szczypoon - odc. 6 - Tetris

wiadomość15 września 2010