Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweiOSANDPCWiiU
Okładka Tengami (AND)
OkładkaTengami (AND)

Tengami

Tengami to przygodówka autorstwa studia Nyamyam. Akcja gry osadzona jest w średniowiecznej Japonii, a grafika zaprojektowana została tak, aby przypominała książki z otwierającymi się obrazkami, w których każda strona prezentuje inne tekturowe budynki i postacie.

Przygodowe | elementy logiczne | indie | 2.5D | eksperymentalne/artystyczne

Tengami Premiera

20lut2014

iOS

13lis2014

WiiU

15sty2015

PC

3lis2015

AND

producent: Nyamyam wydawca: Nyamyam Strona oficjalna

Tengami to gra przygodowa pełnymi garściami czerpiąca z japońskiej mitologii. Jest to debiutancki projekt brytyjskiego, niezależnego zespołu Nyamyam, założonego przez Philipa Tossella, Jennifer Schneidereit oraz Ryo Agarie. Cała trójka przez wiele lat piastowała wysokie stanowiska w studiu Rare, znanym z takich marek jak Banjo-Kazooie czy Perfect Dark. W pierwszej kolejności tytuł wydano na urządzeniach mobilnych z systemem iOS, a w późniejszym czasie możliwość jego przetestowania otrzymali użytkownicy PC i konsoli Wii U. Dopiero po dwóch latach od premiery w App Store Tengami zadebiutowało na smartfonach i tabletach z Androidem.

Fabuła

W Tengami na platformę PC, WiiU itd. trafiamy do średniowiecznej Japonii, której rzeczywistość wzbogacona została o elementy wierzeń i mitów, jakimi żyli ówcześni Japończycy. Przedstawiony tu świat został ukazany w formie książkowych stronic, a sposób jego wykonania przywodzi na myśl tradycyjne japońskie obrazy malowane na papierze czerpanym washi. Podziwiając kolejne sceny, poznajemy fakty z życia pewnego młodego samuraja, biorącego udział w niebezpiecznej wyprawie.

Mechanika

Gra jest czystą przygodówką. Nie ma tu żadnych sekwencji zręcznościowych, ani mini gierek, a sednem zabawy jest eksploracja. Ponadto taki, a nie inny sposób prezentacji pozwolił twórcom na dostarczenie graczom nie tylko niezapomnianych doznań wizualnych, ale również na wprowadzenie do gry bardzo nietypowych łamigłówek. Każda kolejna plansza stanowi oddzielne wyzwanie logiczne, którego pokonanie wymaga manipulowania otoczeniem, właściwego używania rozmaitych mechanizmów oraz wchodzenia w interakcje z zamieszkującymi świat ludźmi, zwierzętami oraz nadnaturalnymi istotami.

Kwestie techniczne

Warstwa wizualna Tengami na platformę PC, WiiU itd. została zaprojektowana tak, aby przypominała książki z otwierającymi się obrazkami, w których każda strona prezentuje inne papierowe budynki i postacie. Całość wzorowana jest na japońskich malowidłach wykonywanych na ręcznie czerpanym papierze washi. Ma to sens, gdyż mocny, przeświecający i giętki washi służył nie tylko do pisania i kaligrafii, ale stanowił również materiał, z którego wykonywano szereg przedmiotów, w tym m.in. parasolki, parawany, teczki, chorągwie, maski, smoki, latarnie, origami, żagle, odzież, ścianki i żaluzje.

Studio Nyamyam opracowało własny silnik graficzny. Technologia ta pozwala na wyświetlanie trójwymiarowych obiektów, które wyglądają jak tradycyjne 2D. Każda scena ma postać papierowej lokacji rozłożonej na dwie strony książki. Przechodzenie do kolejnej lokacji oznacza przewrócenie książki na następną stronę. Możemy wtedy obejrzeć jak scena zwija się, a następna zostaje ponownie wzniesiona. W efekcie gry nie można pomylić z żadną inną produkcją przeznaczoną na platformę PC, WiiU itd..

Minirecenzja Tengami – japońska kultura i mitologia zaklęte w małej grze

PLUSY:
  1. Niepowtarzalna dwuwymiarowa oprawa graficzna – trzeba to zobaczyć na własne oczy;
  2. Mało wymagająca rozgrywka, w której głównym celem jest przede wszystkim obserwacja.
MINUSY:
  1. Mogłaby być trochę dłuższa;
  2. Bardziej interaktywna opowieść aniżeli gra sama w sobie.

Tengami to debiutancki projekt ekipy Nyamyam, której założyciele pracowali wcześniej w studiu Rare. Już samo to sprawia, że produkcja jest warta uwagi, jednak tak naprawdę tytuł i bez znanych twórców budziłby niemałe zainteresowanie, gdyż jest to świetna przygodówka czerpiąca pełnymi garściami z japońskiej kultury i mitologii.

Podczas zabawy w Tengami na pierwszy plan wysuwa się artystyczna oprawa graficzna, która, co tu dużo pisać, po prostu poraża swoją unikalnością i pięknem. Całość została zrealizowana w technice 2D, a historia przedstawiana jest w sposób imitujący czytanie książki (przewracanie kolejnych kartek). Wszystko to sprawia, że klimat produkcji jest niepowtarzalny, a dodatkowo doskonale uzupełnia go warstwa audio.

W kwestii rozgrywki, aplikację najłatwiej opisać jako prostą przygodówkę z kilkoma zagadkami. Twórcy zastosowali ciekawy patent na zabawę, gdyż podczas przygody nie uświadczycie żadnych wskazówek, nie zobaczycie interfejsu gracza, a wszystko co konieczne znajdziecie na kolejnych planszach. Łamigłówki nie są skomplikowane i do ich rozwiązania wystarczy posiadanie odpowiednich przedmiotów. Oznacza to jednak, że zawsze trzeba dokładnie rozglądać się po ekranie, by nie przeoczyć czegoś, co może się za chwilę przydać. W ten sposób skupiamy się także na podziwianiu kunsztu projektantów i grafików, ale to szczegół.

Koniec końców przygoda kończy się po kilku godzinach i to właściwie tyle, gdyż stan gry jest automatycznie kasowany, nie ma żadnego trybu New Game+, a czego mieliśmy się dowiedzieć, dowiedzieliśmy się podczas pierwszego podejścia. Krótko pisząc, Tengami to taka gra drogi, nieco bardziej zaawansowana wizualna nowela, w której od samego gameplayu bardziej liczy się zatopienie się w wykreowany przez twórców świat. Tego typu produkcje mają swoich zwolenników i przeciwników, ale jeżeli szukacie w grach czegoś więcej, niż tylko szybkiej i widowiskowej akcji, to Tengami jest strzałem w dziesiątkę.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Tengami: Odpowiednia dla każdego wieku.

Tengami Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/AMD Athlon X2 2.8 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT lub lepsza
  • 900 MB HDD
  • Windows Vista
PC
WiiU
iOS
AND