Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Tank Warfare: Tunisia 1943 (PC)

Tank Warfare: Tunisia 1943 PC

Gra strategiczna opracowana przez wyspecjalizowane w tym gatunku studio Graviteam.

Strategiczne | II wojna światowa | RTS | turowe | czołgi | taktyczne | historyczne

PC Windows
Okładka Tank Warfare: Tunisia 1943 (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

1maja2017

1maja2017

Steam

Tank Warfare: Tunisia 1943 jest rozbudowaną grą strategiczną, opracowaną przez wyspecjalizowane w tym gatunku studio Graviteam. Produkcja została wydana przez firmę Strategy First, a trafiła na platformę PC.

Fabuła

Akcja Tank Warfare: Tunisia 1943 rozgrywa się podczas II wojny światowej, a dokładnie – Operacji Torch, czyli desantu sił brytyjskich i amerykańskich w północnej części Afryki. Jednym z zadań wojsk biorących w nim udział było przejęcie kontroli nad Tunezją – sprawy skomplikowały się jednak w 1943 roku, kiedy to Niemcy rozpoczęli zmasowaną kontrofensywę. W opisywanej tutaj produkcji gracze mogą wybrać, po której stronie konfliktu chcą się opowiedzieć – to od nich zależy, czy spróbują poprowadzić do zwycięstwa siły Aliantów, czy też skoncentrują się na obronie pozycji zajmowanych przez wojska Osi.

Mechanika

Filarem gry Tank Warfare: Tunisia 1943 jest rozbudowana kampania, której akcja toczy się na rozległym obszarze zajmującym ponad czterysta kilometrów kwadratowych. Realistyczne odwzorowanie topografii terenu było możliwe dzięki wykorzystaniu historycznych map oraz fotografii i materiałów wideo pochodzących z okresu II wojny światowej. Akcja opisywanej tutaj produkcji rozgrywa się w dwóch trybach, w pewnym uproszczeniu analogicznych do serii Total War. Mamy zatem warstwę taktyczną, czyli regularne bitwy w środowisku 3D, toczące się w czasie rzeczywistym. Nasze wysiłki w tym przypadku koncentrują się na bezpośrednim dowodzeniu siłami w walce. Drugim elementem składowym jest turowy tryb operacyjny, w którym na mapie strategicznej planujemy i wykonujemy kolejne posunięcia – nie tylko decydujemy o ruchach swoich sił, ale też np. wymieniamy zmęczone bojem jednostki frontowe, uzupełniamy zapasy czy oddajemy uszkodzone pojazdy do naprawy. Co się zaś tyczy tych ostatnich – łącznie do naszej dyspozycji oddano ponad pięćdziesiąt ich rodzajów, a wśród nich znajdziemy maszyny rodem z Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Niewątpliwie mocną stroną gry jest przywiązanie do realizmu. Zaawansowana sztuczna inteligencja opiera swoje działania na decyzjach podejmowanych przez wroga, a poszczególni żołnierze zostali opisani przy pomocy szeregu statystyk (pokroju poziomu doświadczenia i morale lub wytrzymałości), które nie pozostają bez wpływu na ich zachowanie na polu walki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by ustawiać podległe nam wojska w formacje, w zależności od sytuacji panującej na placu boju. Uzupełnieniem tego wszystkiego jest zaawansowany model zniszczeń, obejmujący nie tylko elementy otoczenia, lecz również pojazdy i umocnienia (czuwa nad nim system fizyczny odpowiedzialny za zachowanie prawidłowego toru lotu pocisków i odpowiednią siłę przebicia). Dodatkowo zmagania potrafią utrudnić zmienne warunki atmosferyczne oraz cykl dnia i nocy (mające wpływ choćby na widoczność), jednak obranie właściwej taktyki pozwala na wykorzystanie tych niedogodności na własną korzyść.

Z uwagi na stosunkowo wysoki stopień skomplikowania rozgrywki, twórcy zdecydowali się oddać w ręce graczy samouczek, który wyjaśnia krok po kroku zasady, jakimi rządzi się zabawa. Oprócz tego, po każdej bitwie możemy przestudiować planszę ze statystykami, na której znalazły się między innymi informacje dotyczące strat poniesionych przez strony biorące udział w starciu. Dopełnieniem całości jest zintegrowana z grą encyklopedia będąca kopalnią wiadomości na temat sił, jakie przychodzi nam kontrolować.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna wydanego na platformę PC Tank Warfare: Tunisia 1943 może się podobać. Wrażenie robią zwłaszcza dopracowane z dbałością o detale modele pojazdów oraz podatne na zniszczenia środowisko. Wszystko to uzupełnia pełna szczegółów, realistyczna warstwa dźwiękowa.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 39 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Tank Warfare: Tunisia 1943

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Tank Warfare: Tunisia 1943

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-4160 3.6 GHz/AMD FX-8320 3.5 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650/Radeon HD 7570 lub lepsza
 • 12 GB HDD
 • Windows 8.1 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 6700 3.4 GHz/AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970/Radeon R9 270X lub lepsza
 • 12 GB HDD
 • Windows 10 64-bit